Végre magyarázat született a James Webb lehetetlen fekete lyukaira

2025 / 02 / 07 / Felkai Ádám
Végre magyarázat született a James Webb lehetetlen fekete lyukaira
A James Webb Űrteleszkóp (JWST) több szempontból is kihívás elé állította a csillagászokat – az egyik ilyen felfedezés azoknak a hatalmas fekete lyukaknak a létezése, amelyeket az űrtávcső az univerzum korai időszakában észlelt, és amelyek szokatlanul gyorsan növekedtek. Egy új tanulmány szerint azonban erre is van magyarázat, méghozzá meglepő: a sötét anyag egy különleges formája.

A szupermasszív fekete lyukak – amelyek tömege akár milliószor vagy milliárdszor is meghaladhatja a Napét – már az Ősrobbanás után mindössze 800 millió évvel jelen voltak a Kozmoszban. A hagyományos elméletek azonban nehezen tudják megmagyarázni, hogyan nőhettek ilyen rövid idő alatt ekkorára. A kutatók szerint a megoldás kulcsa egy különleges sötét anyag típus, az úgynevezett ultra-önkölcsönható sötét anyag lehet. A sötét anyag az univerzum egy láthatatlan összetevője, amely főként gravitációs hatások révén befolyásolja környezetét, és alapvető szerepet játszik a galaxisok kialakulásában. Valódi természete azonban továbbra is az egyik legnagyobb rejtély az asztrofizikában. A jelenlegi elméletek szerint a sötét anyag részecskéi kizárólag gravitációs úton lépnek kölcsönhatásba – ami izgalmas, de önmagában nem magyarázza, miként alakulhattak ki ilyen gyorsan ezek a hatalmas fekete lyukak.

A tanulmány szerint az ultra-önkölcsönható sötét anyag az univerzum összes sötét anyagának kevesebb mint 10%-át teszi ki, ám sajátos tulajdonságainak köszönhetően jelentős hatással lehet a fekete lyukak kialakulására. Ellentétben a hagyományos sötét anyaggal, ennek a változatnak erős belső kölcsönhatásai vannak, amelyek miatt a részecskéi a galaxisok központi régióiban tömörülnek. Ahogy egyre több ilyen részecske gyűlik össze, sűrű magokká omlanak, amelyek végül a fekete lyukak kezdeti magjává válhatnak.

„A sötét anyag önkölcsönhatása kulcsfontosságú tényező, mivel lehetővé teszi, hogy a részecskék sokkal nagyobb mértékben szóródjanak, mintha csak a gravitáció hatna rájuk”

– magyarázza Grant Roberts, a Kaliforniai Egyetem (Santa Cruz) kutatója.

„Ez a tömörödési folyamat elősegítheti a szupermasszív fekete lyukak kialakulását.”

Ez az új mechanizmus felgyorsíthatja a fekete lyukak növekedését, akár a hagyományos modellekben leírt lassú gázfelhalmozódás és egyesülések nélkül is. A kutatócsoport három kvazárt vizsgált meg, amelyeket a JWST figyelt meg, és eredményeik azt mutatták, hogy az új modell pontosan előrejelzi e távoli objektumok tömegét és életkorát. Ráadásul az elmélet további tesztelése is lehetséges: ha valóban létezik ultra-önkölcsönható sötét anyag, akkor közepes tömegű fekete lyukakat kellene találni a törpegalaxisokban. A jövőbeli teleszkópos megfigyelések segíthetnek ezt igazolni, ami döntő bizonyítékot szolgáltathat az elmélet helyességére.

A JWST további felfedezései révén tehát a kutatók remélik, hogy tovább pontosíthatják modelljüket, és közelebb kerülhetnek a sötét anyag és a fekete lyukak eredetének megértéséhez.

(Kép: Pixabay/Gerd Altmann)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.