Nemrég komoly őrület bontakozott ki a YouTube-on azzal kapcsolatban, hogy melyik barkácscsatorna képes működőképes fénykardot gyártani. A nem hivatalos versenyben győztesnek a legegyértelműbben a James Hobson vezette, The Hacksmith csatornát lehet kikiáltani méghozzá két okból. Egyrészt ez a műhely a filmben látott kardhoz hasonló hosszúságú, irányított lángsugárra épülő fegyvert alkotott, másrészt ez az eszköz, a „protosaber” még a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült, mint az első ilyen kard (ezen a bolygón legalábbis).
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez még nem a fénykard, sokkal inkább az a protosaber, amire a Star Wars bizonyos (mára már talán nem a kánon részét képező) legendáiban a fénykard épült. Ezek szerint ugyanis a fénykard elődje, a protosaber még egy ormótlan, nehézkesen használható szerkezet volt, ami inkább ceremoniális célokat szolgált, mint hogy ténylegesen fegyverként lehetett volna forgatni. A nehézkesség egyik oka, hogy külön kellett viselni az energiaforrást, amit egy kábel kötött össze a markolattal – a legendák szerint egyébként a problémát, tehát az energiaforrás és a markolat egyesítését végül a jedik ellenségei, a sithek vitték véghez. Izgalmas volt az a feltevés is, hogy a kezdeti technológiai kudarcok ellenére valami – talán az Erő kiszámíthatatlan működése – mégis arra késztette az erőhasználókat, hogy ezt a fegyvert elkészítsék.
Késztetésből tehát esetünkben sincs hiány, és valamelyest a technológia is készen áll a dologra, legalábbis egy protosaber-hez szükséges szinten. A The Hacksmith eszközéről pedig korábbi cikkünkben mi is írtunk:
A lényeg röviden: a The Hacksmith által fejlesztett kard alapja az irányított plazmasugár. A gond az, hogy jelen pillanatban mindez erősen kísérleti technológia, így próbálnak például mesterséges napot létrehozni. Ennek egyik útja a tokamak, amely lényegében egy speciális fúziós reaktor, amellyel elméleti szinten először az ötvenes években foglalkoztak szovjet tudósok. Az elnevezés a toroidális mágneses összetartású csapda rövidítése. Vagyis a tokamak egy tórusz (az amerikai lyukas fánkra emlékeztető forgástest) alakú mágneses mező, amely közepén az extrém forró plazma csapdába kerül. Mindez egy reaktor esetében nem baj, hiszen ott a plazmán belül megy végre a fúziós reakció. Azonban pengeként a dolog nem igazán működik, mivel, mint ahogy a videóban is elmagyarázzák, ahhoz, hogy a plazma a megfelelő, pengeformában maradjon, mágnesekkel kell körbevenni. Így viszont vágni nem lehet vele.
Az ötlet tehát, hogy létrehoznak valami energiadús gázból (ez ebben az esetben LPG (Liquefied Petroleum Gas) – vagy magyarul autógáz, azon belül is propán) egy koncentrált sugarat, ami plazmaként viselkedik. A valódi plazmák azonban hihetetlen hőmérsékleten üzemelnek: a kínai HL-2M tokamakban a plazma például egymilliárd Celsius-fokot ért el 2018-ban, de a cél ennek a duplája. Mindez nem is csoda, hiszen a tokamak lényegében a Napot, és az abban zajló, iszonyat energiadús reakciókat próbálja lemodellezni. A fénykard ennél jóval kevesebbre, mindössze kb. 2200 Celsius fokra (4000 Fahrenheit) képes, ami nem is baj, ellenkező esetben jó eséllyel lángra kapna minden és mindenki a környéken egy ilyen barkácsprojekt után.
Május 4. a Star Wars ünnepe, és az alkalomra a The Hacksmith nagy dobással készült: árverésre bocsájtják ezt a valóban páratlan (és meglehetősen ön- és közveszélyes) eszközt. Ha megnyerjük az aukciót, akkor a következőket kapjuk:
Mint a The Hacksmith írja:
„Ez nem játék. Ez egy műalkotás. A bőrből, sárgarézből és acélból kézzel készített fénykard egy vintage sportautó vagy egy finom óra érzetét kelti. Könnyen otthonra lelhetne akár egy múzeumban is.”
Az árverés május 4-én vette kezdetét, és május 11-én ér majd véget, és itt lehet rajta részt venni. Az aukció 69.420 ETH-ról indul, ami jelenleg olyan 67 millió forintnak felel meg.
(Kép: The Hacksmith)