Korábban már írtunk egy nagyobb összefoglalót a YouTube-on található fénykard-projektekről. Ezek jelenleg nem is törekednek a valódi fénykard létrehozására, ehelyett a fénykard elődjét, a protopengét (protosaber) próbálják elkészíteni. Hogy a protopenge mennyire része vagy sem a hivatalos Star Wars kánonnak, arról a fenti linkelt cikkünkben lehet olvasni. A lényeges különbség viszont a fénykard, és annak korábbi változata közt, hogy ez utóbbi külső tápegységgel működött. Ez pedig önmagában is nagy könnyebség a tervezéskor, mert jelen tudásunk szerint egy fénykard markolatába valahogy egy kisebb atomerőművet kellene úgy egyébként bepasszírozni.
A the Hacksmith csatorna projektje annyiban nem egyedülálló, hogy lényegében az ALEX LAB ötletét veszi át (erről szintén az előző cikkünkben szóltunk): vagyis nem valami tényleges, fizikai pengét próbálnak forrásig hevíteni, hanem egy irányított lángoszlop létrehozására törekednek. Az ALEX LAB a vízbontásos hegesztőkészülékek működési elvére építette a maga ötletét, ráadásul megoldotta azt is, hogy az energiaforrás a foglalatban is elférjen. A "penge" ennek megfelelően visszahúzható volt, azonban inkább tűnt lángkardnak, mint fénykardnak, ráadásul gyorsan ki is merült.
Akárhogy is, a the Hacksmith is ebbe az irányba mozdult el. Az ő kardjuk alapja az irányított plazmasugár -- ami lényegében az egyetlen mód arra, hogy egy ilyen fegyvert a filmekben látott erőkristályok nélkül megalkothassunk (legalábbis a tudomány mai állása szerint). A gond az, hogy jelen pillanatban mindez erősen kísérleti technológia, így próbálnak például mesterséges napot létrehozni. Ennek egyik útja a tokamak, amely lényegében egy speciális fúziós reaktor, amellyel elméleti szinten először az ötvenes években foglalkoztak szovjet tudósok. Az elnevezés a toroidális mágneses összetartású csapda rövidítése. Vagyis a tokamak egy tórusz (az amerikai lyukas fánkra emlékeztető forgástest) alakú mágneses mező, amely közepén az extrém forró plazma csapdába kerül.
Mindez egy reaktor esetében nem baj, hiszen ott a plazmán belül megy végre a fúziós reakció. Azonban pengeként a dolog nem igazán működik, mivel, mint ahogy a videóban is elmagyarázzák, ahhoz, hogy a plazma a megfelelő, pengeformában maradjon, mágnesekkel kell körbevenni. Így viszont vágni nem lehet vele.
Az ötlet tehát, hogy létrehoznak valami energiadús gázból (ez ebben az esetben LPG (Liquefied Petroleum Gas) -- vagy magyarul autógáz, azon belül is propán) egy koncentrált sugarat, ami plazmaként viselkedik. A valódi plazmák azonban hihetetlen hőmérsékleten üzemelnek: a kínai HL-2M tokamakban a plazma például egymilliárd Celsius-fokot ért el 2018-ban, de a cél ennek a duplája. Mindez nem is csoda, hiszen a tokamak lényegében a Napot, és az abban zajló, iszonyat energidús reakciókat próbálja lemodellezni. A fénykard ennél jóval kevesebbre, mindössze kb. 2200 Celsius fokra (4000 Fahrenheit) képes, ami nem is baj, ellenkező esetben jó eséllyel lángra kapna minden és mindenki a környéken egy ilyen barkácsprojekt után.
A the Hacksmith azonban alaposan felkészült a dologra, átalakították a teljes műhelyt, új eszközöket is vásároltak. A kard egyik legdrágább alkatrésze a kifúvó rész, amely a koncentrált sugarat alakítja ki. Ez a több mint 4000 dolláros (1 200 000 forintos) alkatrész az egész fegyver lelke, és ezt amúgy az ipari üveggyártáshoz használják. Mivel pedig a fegyver tele van gázcsövekkel és egyéb alkatrészekkel, végül a steampunk megjelenés mellett döntöttek a mesteremberek. Sikerült megoldani azt is, hogy a penge gombnyomással legyen aktiválható.
A következő videóban a kard tesztelése látható, ahogy mindent átvág: rohamosztagost, acélajtót, sőt egy autót is:
Végül pedig így teljesít egy régimódi széf a fénykarddal szemben (spoiler: nem jól):
Na de hagyjuk szóhoz jutni végre a kikivánkozó Star Wars fanatikust, akinek semmi sem jó! (Magyarán térjünk át az értékelésre!) Öteletes a steampunk vonal, elegáns a kivitelezés és nagyon jól illik a protoblade "vintage" hangulatához. A penge valóban gombnyomással aktiválható, és sokkal inkább tűnik valódi fénykardnak, mint az ALEX LAB próbálkozása. Külön ki kell emelni, hogy adalékanyagok hozzáadásával a penge még színezhető is.
Azonban ez az eszköz még mindig inkább éget, mint vág, valamint két hasonló penge fizikai kontaktusba sem tud lépni egymással, vagyis fénykardpárbajra a fegyver alkalmatlan -- és ez a legkeservesebb tény ezzel a karddal kapcsolatban.
Összességében ez az eddigi leglátványosabb projekt, de hosszú még az út az igazi fénykardig. Nagyon remélem, hogy azért azt még megélem!