Végtelen kifutópálya: a folyamatosan működő, körkörös reptéri kifutó

2025 / 05 / 09 / Felkai Ádám
Végtelen kifutópálya: a folyamatosan működő, körkörös reptéri kifutó
Az Endless Runway (Végtelen kifutópálya) nevű projektet a Holland Repülési és Űrkutatási Központ (NLR) vezeti, amely egy igen érdekes, de a földtől kicsit talán elrugaszkodott koncepciót vizsgál: egy kör alakú kifutópályát, amely jelentősen átalakíthatja a repülőterek működését.

A kör alakú repterek gondolata nem új keletű: a repülés hőskorában már alkalmaztak ilyen elrendezést, mivel lehetővé tette, hogy a gépek mindig szembeszélben landoljanak – függetlenül attól, honnan fújt a szél. A modern „körkifutópálya” azonban már más tészta.

A mai kör alakú pálya lehetővé teszi, hogy a repülőgépek mindig a szélirányhoz igazodva szálljanak fel és le, ezáltal csökkentve az oldalszél miatti kockázatokat, növelve a kapacitást, és egyenletesebb zajterhelést biztosítva a környező települések számára. A 3,5 km átmérőjű, 10 km hosszú pályán a repülőgépek bankolt (döntött) felületen mozognának, ami biztosítja a stabil íven történő haladást anélkül, hogy a földi gyorsulás a komfortzónán kívül esne.

Az NLR projekt célja, hogy a repülés jövőjére, 2050 utánra kínáljon fenntartható megoldást, figyelembe véve a várhatóan növekvő mobilitási igényeket. Szimulációk alapján egy ilyen pálya akár négy hagyományos kifutópálya kapacitását is elérheti, miközben kisebb területen elfér, hiszen az infrastruktúra – például a terminál – a kör közepén helyezkedne el. Ez lehetővé teszi a rövidebb gurulási időket, az egyenesebb megközelítési és felszállási útvonalakat, valamint az útvonalak finomhangolását a zajhatások igazságosabb elosztása érdekében. A projekt eddigi fázisában elkészült a koncepció, szimulációkkal és vezérlési eljárásokkal tesztelték a megvalósíthatóságot – többek között a párizsi CDG repülőtér forgalmát modellezve.

A biztonság továbbra is elsődleges szempont, ezért a következő lépésként drónos teszteket terveznek már létező, körpályás tesztpályákon, mielőtt valódi repülőgépekkel végeznének kísérleteket. A teljes megvalósítás több évtizedet igényelhet, de a kutatók remélik, hogy az érdeklődés felgyorsítja a folyamatot, és akár 20 éven belül megtörténhetnek az első komoly lépések egy valódi Végtelen kifutópálya létrehozása felé.

Az optimizmus dicséretes, de egy ilyen reptér tényleges megvalósítása legalábbis azért kérdéses, mert az odáig vezető utat rengeteg akadály borítja. A pályának például íveltnek és döntöttnek kell lennie – hasonlóan egy ovális versenypályához –, hogy a gépek biztonságosan tudjanak leszállni és manőverezni. Ám épp emiatt a körpálya építése sokkal költségesebb lenne, mivel nagyobb mennyiségű anyagot és bonyolultabb kivitelezést igényelne, mint egy hagyományos pálya.

Bár kis méretű gépekkel és ideális körülmények között a koncepció akár működhet is, a valódi problémák az időjárás (például eső, jég), a mechanikai hibák és az eltérő sebességű gépek összehangolása során jelentkeznének. Az automatikus leszállórendszerek (ILS) nem alkalmazhatók egy ilyen repülőtéren – igaz, a műholdas megközelítési rendszerek némi megoldást kínálhatnak. Gondot jelent az is, hogy a „go-around” (megszakított leszállás) manőverek bonyolultabbá válnának.

A körkifutópálya ötlete tehát technikailag ugyan nem teljesen lehetetlen, de a gyakorlati megvalósításnak gátat szabnak a fizikai és pénzügyi realitások. Egy ekkora átalakítás – például a dallasi DFW repülőtér teljes körpályává alakítása – dollártrilliókba kerülne, és számos új infrastruktúraelem, például alagutak és hőfűtött pályarendszerek kiépítését igényelné. Noha a szimulációk valóban azt mutatják, hogy hosszabb távon ez a kialakítás némileg előnyösebb lehet, a technológiai és költségbeli kihívások miatt a körpályás reptér jelenleg inkább utópisztikus álom, mint reális jövőkép.

De persze, mire mennénk álmok nélkül?

(Forrás: International Airport Review, Plane and Pilot Magazine)


Mennyire boldog Magyarország az ágyban?
Töltsd ki az idén 18 éves Vágyaim.hu és a Pannon Egyetem (anonim) Nagy Hálószoba Kutatását, és derítsük ki, hogy állunk a szexhez 2025-ben, Magyarországon!
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.