A Honvédség a Honvédelem.hu honlapon egész cikk-folyamot szentelt a ritkaságnak számító roncs kiemelésének. Mint írják:
“Az amerikai hadsereg 1944. július 2-án indította addigi legnagyobb légitámadását magyarországi célpontok ellen. Az Egyesült Államok 15. légi hadseregének 620 négymotoros bombázójából és 300 kísérő vadászgépből álló köteléke ellen a Magyar Királyi Honvéd Légierő 18 vadászrepülőt tudott harcba küldeni. A kibontakozó légicsatában aznap három magyar pilóta halt hősi halált. Az egyik találatot kapott magyar vadászrepülő Balatonakarattya közelében ért vizet. A pilóta, Beregszászi Sándor szakaszvezető holttestét kiemelték, a gép pedig a „magyar tengerbe” veszett.”
A roncsot Magó Károly zászlós, hadtörténész kutatásai alapján találták meg Balatonakarattya térségében – ennek nyomán ugyanis 2020 szeptemberében az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár búvárai – a Jackal Cave 2020 gyakorlat kiképzési tervébe illesztett feladatként – gyakorló merüléseket hajtottak végre a roncs közelében. Végül sikerült is megtalálni a 70-80 cm iszapréteg által borított gépet, sőt néhány roncsdarabot már akkor a felszínre hoztak.
A szakértők ekkor megállapították, hogy a roncsok egy, a második világháborús német-magyar repülőgyártási program részeként, a győri Magyar Waggon és Gépgyárban, licenc alapján Magyarországon gyártott Me 109-ból származnak. Ezen kívül egyébként egyetlen fennmaradt magyar gyártmányú Messerschmitt vadászrepülőgép sem ismert jelenleg. Mint a Honvédség írja a munkálatok kapcsán:
“A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kezdeményezésére 2023. júniusában a Honvéd Vezérkar intézkedett a roncs kiemelésének előkészítéséről. A műveletet a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnöksége koordinálja és a haderő több alakulata is részt vesz benne. Első lépésként a Magyar Honvédség 40 tonnás, merülőbázisként és munkaállomásként szolgáló pontonja került a Balaton vizére.”
Október 10-én a gép első nagyobb eleme is felszínre került:
A roncsdarabot a kiemelés után Balatonakarattyán, az MH Rekreációs Kiképzési és Konferencia Központban folyamatosan tisztítják. Mint azt Magó Károly hangsúlyozta:
“A tisztítás az első és legfontosabb dolog, azért, hogy a feltárás végére minden a megfelelő állapotban legyen, továbbá, hogy az azonosításra alkalmas számokat minél pontosabban meg lehessen határozni.”
Másnap, tehát október 11-én előkerült a repülő fegyverzetének egy darabja is:
A kiemelési mukálatoknak kifejezetten jót tett a héten tapasztalt, “októberi nyár” is. A jól ismert, balatoni iszap viszont egyszerre áldás és átok – mint a Honvédelem.hu írja:
“Átok, mert a megtalált darabok megtisztítása hosszadalmas folyamat és áldás, mert az iszap konzerválta a Messerschmitt-roncsait. Olyannyira, hogy tiszta darabok (mint például a légcsavar egyik része) civil szemmel nézve megdöbbentően jó állapotban maradtak meg.”
A fegyvert a tűzszerészi vizsgálat után átszállították a partszakasz lekerített részére, ahol további vizsgálat vár még rá.
(Kép: hmzrinyi.hu)