Videón is látható, ahogy a Parker szonda megérinti a Napot

2021 / 12 / 17 / Bobák Zsófia
Videón is látható, ahogy a Parker szonda megérinti a Napot
Egyenesen a "vihar szemébe" repült az űreszköz a streamereknek nevezett, elektromosan töltött részecskékkel teli képződményeken át, amelyekkel a Nap légkörének külső részén került kontaktusba.

A Nap légkörének külső határa a Hannes Olof Gösta Alfvén svéd Nobel-díjas plazmafizikus által leírt és róla elnevezett Alfvén-felületnél húzódik, itt "válik el" a koronától az a régió, amelyben már a napszél uralkodik, azonban azt, hogy egészen pontosan a Nap felszínétől milyen távolságban kell keresni ezt a határt, eddig a csillagászok sem tudták meghatározni.

Többek között ezért is nagy jelentőségű az a december 14-én közzétett jelentésben részletezett esemény, amelynek során a Parker napszonda nyolcadszor repült közel a Naphoz és ez alkalommal a mérések alapján először sikerült elérnie és átlépnie az Alfvén-felületet, ami azt jelenti, hogy belépett a csillag koronájába mintegy 13 millió kilométer távolságban a Nap felszínétől. Valamivel közelebb, nagyjából 10,5 millió kilométer távolságban a kilencedik repülés (flyby) alkalmával pedig áthaladt az angolul streamereknek nevezett képződményeken is, amelyek szalag formájú struktúrákként láthatóak a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának felvételén. Itt a NASA leírása szerint olyan körülmények uralkodtak, mintha átmenetileg a vihar szemébe került volna a szonda, mivel ebben a nyugodtabb régióban a részecskék lassabban mozogtak, mint az ezt körül vevő területen.

A szonda a továbbiakban is folytatja megfigyeléseit, legközelebb 2022 januárjában repül be újra a koronába.

(Fotó: NASA Goddard/CIL/Adriana Manrique Gutierrez)

A történelem során először érte el egy űreszköz a Nap légkörét A NASA hétfőn jelentette be, hogy a Parker Solar Probe áprilisban "megérintette a Napot", azaz többször is sikeresen berepült az égitest légkörének felső részébe.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.