Videón látszik, ahogy elszökik a Mars légköre

2020 / 05 / 28 / Felkai Ádám
Videón látszik, ahogy elszökik a Mars légköre
Hajdanán a Mars akár lakható bolygó is lehetett. Az évmilliárdok alatt azonban a légköre elszivárgott az űrbe, így vált azzá a vörös sivataggá, aminek ma ismerjük. Most videón is megnézhetjük, ahogy a Mars elveszti az atmoszféráját.

A videón látható animáció a NASA MAVEN űrhajója által rögzített adatok felhasználásával készült. A 2013 novemberében kilőtt MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) éppen azzal a céllal állt pályára a vörös bolygó körül, hogy a Mars légkörét, klímáját és a múltbéli, esetleges lakhatóságát vizsgálja.

A mostani eredmények alapján a Mars atmoszférája amiatt szökik, mert a bolygó magnetoszférája túl gyenge ahhoz, hogy megóvja a Marsot a kegyetlen napszéltől, amely fokozatosan „elfújja” a légkört. Eddig ugyanis úgy hitték, hogy a Mars a felszínén fúvó, iszonyatos homokviharok miatt veszíti el fokozatosan a légkörét – a most publikált tanulmány pedig épp ezt a teóriát cáfolja.

A kutatók abban reménykedtek, hogy bebizonyíthatják, mennyire fontos a mágneses mező szerepe a bolygók légkörének a szabályozásában. A Földünk rendelkezik mágneses mezővel, a Mars azonban nem. Emiatt a Napból érkező, töltött részecskék (ez a napszél) kölcsönhatásba lépnek a Mars atmoszférájával, aminek eredménye az elektromos feszültséget indukáló magnetoszféra.

A magnetoszféra létezéséről a kutatók eddig is tudtak, csak arról nem, hogy milyen hatással bír a légkörre, illetve az sem volt tisztázott, hogy mennyi energia érkezik a napszélből. A kutatók azzal a hasonlattal éltek, hogy amennyiben a folyamatosan áramló napszélt egy áramkörként képzeljük el, úgy a vörös bolygó légköre egy fémgömb, amely zárja ezt az áramkört. A kölcsönhatás eredménye, hogy a napszél energiája elektromos és mágneses energiává alakul, amely felgyorsítja a Mars légkörének töltéssel rendelkező részecskéit.

Ennek eredményeképp kezd el a légkör szivárogni.

A tanulmány azt sugallja, hogy mágneses mező híján a napszél oly mértékben károsította a planétát, hogy az sem zárható ki, hogy az egykor kifejezetten nedves, vízben gazdag világ volt.

(Kép: NASA)


A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
Mikroszkopikus méretű féreglyukak lehetnek a megoldásai a kozmológia jelenleg legfontosabb rejtélyeinek – ezek az apró téridőbeli struktúrák ugyanis segíthetnek megmagyarázni, hogy miért kezdett el gyorsulni az univerzum tágulása.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.