Ezek másfajta vírusok - interaktív térképek a világ kibertámadásairól

2020 / 03 / 18 / Bobák Zsófia
Ezek másfajta vírusok - interaktív térképek a világ kibertámadásairól
Olyan, mint egy videójáték, pedig a tét sokkal súlyosabb. A vírusok ugyanis nem csak akkor veszélyesek, ha koronájuk van. Vajon a mai nap éppen Oroszországot vagy Vietnamot érte a legtöbb támadás és Magyarország hányadik a sorban?

Az első számítógépes vírust még azelőtt megjósolta Neumann János, hogy egyáltalán kiépült volna a rendszer, amelyet megtámadhat a fertőzés. A Theory of Self-reproducing Automata című esszéjében az önmagát felépítő organizmus, mely a környezetéből nyeri az energiáját, már nem csak biológiai jelenség, hanem mechanikus “élőlény”, például egy komputer kód, mely tönkreteszi a gazdaszervezetet, lemásolja magát, majd új hordozót keres a túléléshez.

Neumann előre látta a jövőt.

De az első számítógépes vírus csak jóval később érkezett meg, 1971-ben a Creeper képében manifesztálódott. Bob Thomas készítette, de nem alantas célokra, hanem a megelőzés érdekében: arra volt kíváncsi, hogy lehetséges e egy önmagát sokszorosító programot létrehozni. A történelem első számítógépes vírusa ártalmatlan élőlény volt, az áldozatok gépén mindössze egy üzenetet hagyott: “Én vagyok a Creeper: kapj el, ha tudsz!” Tulajdonképpen nem is lehet valódi vírusnak nevezni, hiszen nem másolta magát, csak egyik gépről a másikra haladt. Rövid életének pedig gyorsan véget vetett a (valószínűleg) Ray Thomlison, az első email elküldője által fejlesztett Reaper program mely a nyomába eredt a hálózat útvesztőin át és ha sikerült elkapnia, azonnal kitörölte.

De nem kellett sokat várni a valódi, immár rosszindulatú vírusokra.

Egy évvel később jött a Rabbit (vagy Wabbit), mely már igazi replikánsokat teremtő fertőzés volt, majd felbukkant az első trójai vírus, az ANIMAL. Azóta pedig rengeteg más formája is született a vírusoknak és a számítógépes rendszerek kiépülésével, az internet megjelenésével, az okostelefonok elterjedésével sokkal szélesebb körben képesek fertőzni is. Méghozzá ezek csak egy kis szeletetét jelentik a kibertámadásokhoz használt eszközöknek: a malware-ek érkezhetnek phishing, vagyis e-mailes trükközés formájában, szintet léphetnek a zsarolóvírusok esetében és akár teljesen blokkolhatják az áldozat gépét, történhetnek DDoS (distributed denial of service, amikor a támadó akkora forgalmat irányít egy website-ra, hogy leáll a működése), cryprojacking, vagy SQL támadások is. A kiberbűnözők gyakran (politikai célokból) országokat, ipari létesítményeket, nagyobb rendszereket szemelnek ki maguknak, de valójában senki sincs tökéletes biztonságban tőlük. Az alábbi térképek ugyan nem nyújtanak megoldást a támadásokra, arra az antivírus programok valók, de mindenképpen tanulságos látni, hogy a világ mely pontjain milyen mértékű a kibertámadások gyakorisága.

Kaspersky Lab

cybermap.kaspersky.com

A Kaspersky az egyik legismertebb antivírus szolgáltató, 1997-ben alapította Eugene és Natalya Kaspersky. A kezdeti időkben rendkívül sikeres, korát megelőző rendszereket fejlesztettek, az övék volt például az első karantén, melybe külön tudták izolalni a vírust, azonban az évek során érte őket kritika és gyanúsítás is, miszerint kémkedésre használják a programjaikat. Mindenesetre a Kaspersky Lab interaktív térképe és a hozzá tartozó statisztikák nyújtják az egyik legrészletesebb képet arról, hogy a világon éppen merrefelé támadnak a kiberbűnözők. Az adatok között az egyes országok külön is megtekinthetőek, Magyarország ezen a napon nincs a leginkább támadott országok között, az első helyen Oroszország áll, utána Németország és Franciaország.

Deteque

deteque.com/live-threat-map/

A Deteque térképe a botnet (a robot és network szavak összevonásából) támadásokat mutatja, melyek általában DDoS-al, adatlopással, spamekkel kapcsolatosak. A piros körökre ráközelítve megnézhetjük az egyes országok adatait is. A statisztikai összesítés alapján jelenleg Kína áll a támadások központjában, mi nem vagyunk rajta az első tíz listáján.

Sonicwall

securitycenter.sonicwall.com

A Sonicwall térképe nagyon szép színes, bár éppen ezért egy fokkal kevésbé átlátható, de a statisztikákat könnyen megtaláljuk, a támadás típusa és a legveszélyeztetettebb országok alapján is.

Bitdefender

threatmap.bitdefender.com

A Bitdefender animációja viszont a legkevésbé sem színes, inkább egy régi minimalista videójátékra hasonlít, valamint a statisztikák sem annyira részletesek, de a támadásokat, beleértve a spameket is, élőben sorolja, ami egészen hipnotikus hatású tud lenni, és jó szórakozás, ha már eléggé meguntuk a (egyelőre még önként vállalt) karantént.

(Fotó: Flickr/christiaancolen)


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.