Vizelet hajtja a rák ellen sikerrel küzdő nanogépezeteket

2024 / 01 / 16 / Bobák Zsófia
Vizelet hajtja a rák ellen sikerrel küzdő nanogépezeteket
A nanobotok radioizotópos hatóanyagokat szállítanak a daganathoz és az egérkísérletek szerint egyetlen dózissal 90%-kal csökkentették a tumor méretét.

Spanyol kutatók együttműködésével elkészültek azok a nanobotok, amelyek hatékony megoldást jelenthetnek a rák elleni terápiákban és potenciálisan lecsökkenthetik a betegség kezelésének idejét. A nanoméretű eszközök, vagyis nanorobotok nem a hagyományos értelemben vett, motorral hajtott, önállóan mozgó szerkezetek, hanem olyan kicsiny struktúrák, amelyek külső környezeti hatásra haladnak előre akár az emberi/állati testen belül és hatóanyagokat tudnak magukkal szállítani a kijelölt célhelyszínre. A hatás lehet elektromos vagy mágneses, esetleg a környezet hőmérsékletének vagy kémiai jellemzőinek változása is szolgálhat meghajtóerőként számukra. A nanorobotok legfontosabb alkalmazási területe az orvostudomány, mivel általuk lehetővé válik a betegségek egészen precíz, célzott kezelése.

Az új nanobotok alapanyagát úgynevezett MSNP (mesoporous silica nano particles), vagyis nagyobb pórusokkal rendelkező szilícium adja, amelyek egyenként 450 nanométeresek és amelynek felszínéhez amino-propil-trietoxiszilánt kapcsoltak a kutatók, majd ezt glutáraldehid segítségével aktiválták. A vegyület funkcióját az MSNP és az ureáz enzim közti közvetítés jelentette. A felszínt emellett arany nanorészecskékkel fedték be. A nanobotok meghajtását az urea adta, aminek jelenlétében aktív mozgásba kezdtek és összerendeződve háromdimenziós struktúrákat alkottak. Az urea vagy más megnevezéssel karbamid a fehérjék lebomlása során keletkező végtermék, ami a vizelettel távozik a szervezetből és amit az ureáz enzim tud lebontani.

A nanobotok működését a kutatók egérkísérletek során figyelték meg és az eredmények szerint az eszközök hatékonyan szállították a kijelölt célhoz, azaz a húgyhólyag daganatokhoz a radioizotópos hatóanyagokat. Mivel a botok a húgyhólyagot bélelő urotéliumon nem tudtak keresztül jutni, de a daganat külső szövetein igen, ezért sikerrel juttatták be a vegyületet a rákos sejtek közé, a tumor pedig már egy kezelés hatására is 90%-kal csökkent az esetek többségében.

A kutatók összegzése szerint a kísérletek bizonyították, hogy a nanobotok alkalmasak lehetnek rá, hogy terápiás eszközként szolgáljanak, hatásos alternatívát nyújtva az eddigi módszerek helyett és új utakat nyitva meg a rákos megbetegedések gyógyításában.

(Fotó: Institute for Bioengineering of Catalonia, IRB Barcelona)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.