Megérkezett a Xiaomi néptelefonjának legújabb kiadása

2024 / 02 / 21 / Bobák Áron
Megérkezett a Xiaomi néptelefonjának legújabb kiadása
A Redmi Note-sorozat évek óta a Xiaomi egyik legkelendőbb telefonja, a Note 13 Pro 5G alapján pedig a szériának idén is minden esélye megvan rá, hogy igazi közönségkedvenc legyen.

Ha csak a mobilpiacot nézzük (és nem például azt, hogy novemberben bemutattak egy új autót), a Xiaomi számára a 2023-as év igencsak csöndesen telt, hiszen az éveken keresztül tartó dinamikus növekedés után a globális piaci részesedésük 2023-ban gyakorlatilag stagnált, Magyarországon pedig az IDC Hungary adatai szerint még némileg csökkent is. Ennek ellenére a kínai cég továbbra is stabilan a harmadik legnagyobb gyártónak számít a világon a Samsung és az Apple mögött, amiben igen komoly szerepe van a Redmi-telefonoknak, amelyeknek időnként még a legnagyobb darabszámban értékesített telefonok top 10-es listájára is sikerül beverekedniük magukat a rengeteg iPhone és egy-két olcsóbb Samsung-telefon közé. Bár tavaly ez a bravúr nem jött össze, nem kérdés, hogy ezek a telefonok továbbra is a Xiaomi legnépszerűbb termékének számítanak, aminek miértjére az idei Redmi Note-széria ad egyértelmű választ.

A Kínában már tavaly szeptemberben bemutatott, ám az európai piacra csak januárban megérkező szériánál a Xiaomi semmit nem bízott a véletlenre, és rögtön öt különböző modellt dobtak piacra, amelyek a teljes középkategóriás szegmenst lefedik a 90 ezer forintos belépő szintű modelltől kezdve egészen a 200 ezer forintos felső-középkategóriáig. Hozzánk a kínálat felső szegmensében elhelyezkedő Note 13 Pro 5G modell érkezett tesztre, ami tökéletesen megmutatja, hogy miért is lehetnek ennyire népszerűek ezek a telefonok: a készülék 160 ezer forintos árával jóval olcsóbb, mint egy mai csúcskategóriás telefon, ugyanakkor a minőségére egy percig sem lehet panasz, és gyakorlatilag minden olyan funkciót megtalálunk benne, amire egy átlagos felhasználónak szüksége lehet. A Xiaomi arra is odafigyelt, hogy a telefon ne csak egy lélektelen frissítésnek tűnjön a tavalyi modellhez képest, így a készülékbe bekerült a Samsung 200 megapixeles Isocell HP3 szenzora, emellett a Redmi-sorozat történetében első alkalommal immár kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasót is találhatunk a telefonban.

Utóbbi a teszt során semmivel sem bizonyult lassabbnak vagy megbízhatatlanabbnak, mint amit a drágább telefonoknál megszokhattunk, a szintén prímán működő arcazonosítással együtt pedig az ember tényleg úgy érezheti, mintha egy csúcskategóriás telefont használna. Az arcfelismerés egyébként egy leheletnyivel lassabb, mint a legtöbb csúcskészüléknél, és sötétben néha gondot okoz a telefonnak az arcfelismerés, cserébe napszemüvegben is könnyedén feloldhatjuk vele a telefont, amit nem minden készüléknek szokott összejönni.

Ahogy az nagyjából minden új szériánál elvárható, a Note 13 Pro is új, az elődjénél gyorsabb processzorral érkezik, a Xiaomi ráadásul ezúttal gyártót is váltott, hiszen a tavalyi Note 12 Próban található, 6 nanométeres MediaTek processzort idén a Qualcomm által gyártott Snapdragon 7s Gen 2-re cserélték, ami már 4 nanométeres gyártási technológiával készült. Ennek a teljesítménye természetesen nem veszi fel a versenyt a Qualcomm legerősebb chipjeivel, ugyanakkor a 8 GB RAM-mal ellátott Note 13 Pro 5G a benchmark-tesztek alapján a saját kategóriájában így is kifejezetten erőteljes játékosnak számít. Külön pozitívum, hogy a telefon a legszámításigényesebb feladatok közben is alig melegszik, ami nem csak a hosszútávú teljesítményére lehet pozitív hatással, de az akkumulátor élettartama szempontjából is ígéretes.

A Note 13 Pro 5G-ben egy meglehetősen méretes, 5100 milliamperórás lítium-ion akkumulátort találunk, amely a kapacitásának megfelelően igencsak jó üzemidőt biztosít a telefonnak. A teszt során a készüléket alapbeállításokkal (automata fényerő, adaptív képfrissítés, kiegyensúlyozott akkumulátor mód) használva a Note 13 Pro akkumulátora öt óra alatt, egy órányi képernyőidővel 12%-ot merült, ami azt jelenti, hogy a telefon az átlagosnak számító, napi ötórányi használattal csaknem 42 órán keresztül marad üzemképes. A 67 wattos gyorstöltésnek köszönhetően az akkumulátor töltése sem vesz igénybe vállalhatatlanul sok időt, a méréseink szerint 46 perc alatt tölt fel teljesen, ami szinte percre pontosan megegyezik a gyártó által hirdetett idővel.

Nem említettük még a telefon kijelzőjét, noha ebben a tekintetben a Note 13 Prónak nincs oka szégyenkezésre: bár a telefon kijelzőjének képátlója az elődhöz hasonlóan maradt 6,67 colos, a felbontása jelentősen megnőtt, és immár 2712x1220 pixeles felbontással rendelkezik, amit egyes csúcskategóriás telefonok is megirigyelhetnének. Az AMOLED kijelző minőségére más szempontból sem lehet panasz, hiszen támogatja a Dolby Vision és HDR10+ szabványokat, a képfrissítési rátát 30 és 120Hz között tudja állítani a tartalomnak megfelelően, és ha beállítjuk a napfény módot, akkor elméletben akár 1800 nites fényerőt is elő lehet belőle csalni közvetlen napsütésben. A kijelző emellett kapott egy Gorilla Glass Victus védőüveget is, ami ugyan ma már nem a legújabb, de ez ebben a kategóriában nem is elvárás. Hiányérzetünk legfeljebb amiatt lehet, hogy a hátlapra már nem jutott biztonsági üveg, de mivel a felhasználók többsége tokban tartja a telefonját, ez kevésbé kritikus hiányosság.

Ahogy említettük, a Xiaomi a Note 13 Pro kamerarendszerét is frissítette, így a 8 megapixeles nagy látószögű és a 2 megapixeles makró kamera mellett a hátlapon idén már egy 200 megapixeles főkamerát találunk. Az Isocell HP3-at nevezhetjük a Samsung belépő szintű szenzorának, hiszen 1/1.4 hüvelykes méretével elmarad a HP1-től és a HP2-től, ennek ellenére számos olyan előnye van, amiből a Note 13 Pro is sokat tud profitálni: a telefon ideális fényviszonyok között kifejezetten szép fotókat készít, és bár telefotó objektívet nem találunk a készülék hátlapján, a 200 megapixeles felbontásnak és némi szoftveres mágiának köszönhetően a fotók még 10x-es zoomnál sem lesznek vállalhatatlanok. A 16 képpontot egy képponttá összevonó pixel binning technológiának köszönhetően a főkamerával készült fotók éjszaka is elég világosak, emellett kapunk egy kifejezetten jól sikerült éjszakai módot is, amivel gyakorlatilag tök sötétben is értelmezhető képeket készíthetünk. Ez persze valamivel hosszabb expozíciós idővel jár, de mivel a Note 13 Pro főkamerája a kategóriában egyáltalán nem megszokott módon optikai képstabilizátort is kapott, így attól sem kell tartanunk, hogy a képek bemozdulnak és elmosódottak lesznek. A kamera a portréfotózásban is ötösre vizsgázik, a mélységélességet még az olyan bonyolult témáknál is tökéletesen határozza meg, mint mondjuk egy növény ágasbogas levelei, és a hátteret is szépen mossa el. A telefonnal videókat legfeljebb 4K-s felbontásban készíthetünk 30 fps-sel, Full HD felbontás esetén pedig akár másodpercenként 60 képkockát is rögzíthetünk.

A készülékkel kapcsolatban érdemes még kiemelni a Dolby Atmos sztereó hangszórókat és az IP54 víz- és porállóságot, emellett ma már kifejezetten ritkaságszámba megy, hogy a telefonhoz hagyományos, vezetékes fülhallgatót is csatlakoztathatunk a jack-csatlakozónak köszönhetően. Inkább érdekes, mint hasznos, hogy az ujjlenyomat-olvasóval pulzust is lehet mérni, ami tapasztalataink szerint annyira semmiképp sem pontos, mint egy okosóra, de megközelítő értékek mérésére azért megfelel. A telefon egyetlen nagyobb hiányosságaként talán azt lehetne felhozni, hogy a 256 GB-os tárhely nem bővíthető memóriakártyával, valamint egyelőre csak Android 13 fut rajta - utóbbi azért nem olyan nagy probléma, hiszen a Xiaomi ígéretei szerint a felhasználók a következő években három generációnyi operációs rendszer frissítésre és négy évnyi biztonsági frissítésre is számíthatnak.

(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)


Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
A Royole FlexPai örökre beírta magát az okostelefonok történelmébe, de a gyártója nem igazán tudott profitálni abból, hogy a Samsungot és a Huaweit is megelőzték.
Feldarabolhatják a Google-t, a Chrome kényszereladása lehet az első lépés
Feldarabolhatják a Google-t, a Chrome kényszereladása lehet az első lépés
Az amerikai Igazságügyi Minisztérium benyújtotta a kéréseit az antitröszt per bírójának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.