Záporozik a víz a Jupiter holdján

2019 / 11 / 19 / Felkai Ádám
Záporozik a víz a Jupiter holdján
A feltételezések szerint az Európa jeges, felső rétege alatt hatalmas, sós vizű óceán terül el. Ebből az óceánból pedig időnként a madár tollához hasonló kitörésként, gőzként jut a felszínre a víz. Erre már a NASA Hubble teleszkópja is talált indirekt nyomokat, de most először ténylegesen is sikerült megfigyelni a jelenséget.

Mindez fontos bizonyíték lenne arra, hogy a Jupiter holdján valóban található víz. Ez pedig azért jelentős, mert a víz nélkülözhetetlen az általunk ismert szerves élet kifejlődéséhez. Lucas Paganini a NASA tudósa ezt így fogalmazta meg:

„Az alapvető kémiai elemek és az energiaforrások a két követelmény az élet kialakulásához a háromból, és ezekkel tele van a naprendszer. Ám a harmadik, a víz, alig található a Földön kívül. Habár a tudósok egyelőre nem találtak folyékony vizet, ráakadtunk a következő legjobb dologra: vízgőzre.”

Paganini és a kollégái Hawaiin, a W.M. Keck Observatory-ban végezték a megfigyelést. Egyébként azért tartották ennyire szemmel az Európát, mert az, többek között a víz feltételezett jelenléte miatt, a legalkalmasabb hely az élet megjelenésére a naprendszerben.

A vízgőzt az egyik éjjel érzékelték, méghozzá a kibocsátott infravörös fénynek a vízgőzre jellemző hullámhosszaként. A mérések szerint a mennyiség sem volt kevés, valamivel több, mint 2 tonna víz jutott ilyen formában a felszínre – majdnem elég egy olimpiai medence feltöltéséhez. Épp ez a hatalmas mennyiség az ok, ami miatt a tudósok az előcsapó vízgőzre gyanakszanak, hisz mással ez nem igazán lenne magyarázható.

Az Európán viszont ez nagyon szórványosan fordul elő, ami szintén megfelel annak, hogy csak ilyen ritkán sikerül megfigyelni. Az Enceladuson, a Szaturnusz holdján például több mint 100 gejzír figyelhető meg, és ezek folyamatosan aktívak. A hasonló gejzírek mindig lázba hozzák az asztrobiológusokat, hiszen ilyenkor, a bolygó belsejéből kerülnek a felszínre dolgok, melyek nyomokat rejthetnek a benti esetleges élettel kapcsolatban. Ezeket robotszondákkal lehet aztán kutatni.

A NASA egyébként most szervezi az „Europa Clipper” missziót, melyre 2020 közepén fog sor kerülni. A Clipper a Jupiter körül áll pályára, de közelről tanulmányozza az Európát is átrepülések tucatjai során. A Clipper segíthet abban, hogy pontosabb helyet határozzanak meg a hold felszínén, ahol egy élet nyomait kutató, felszíni droid landolhat. Illetve némi szerencsével akár még egy tényleges kitörést is sikerülhet megfigyelni.

(Képek fentről lefelé: vízgőz kitörés, a vízgőz kitörés lehetséges helyei, illusztráció a Clipper misszióhoz, az Európa Jupiterre néző felszíne)

(Kép: NASA, forrás: space.com)


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.