Ahogy arról több híroldal, többek között az Euronews is beszámolt, a videómegosztó az Egyesült Államok által Oroszországra kivetett szankciókhoz alkalmazkodva 2020-ban több Kreml-közeli csatornát is kitiltott az oldalról, amelyek ezután jogi útra terelték az ügyet. Az oroszországi bíróság döntése értelmében a YouTube jogtalanul tiltotta le a Tsargrad és a RIA Fan csatornákat, ami miatt százezer rubeles büntetést terheli a Google-t, csakhogy ez a büntetés a per 2020-as kezdete óta hetente duplázódik.
Mivel a YouTube azóta sem állította vissza az említett csatornákat, így a büntetés mértéke mostanra elérte a két szextillió rubelt, ami nagyjából 20,6 kvintilliárd amerikai dollárnak felel meg.
Hogy ezt kontextusba helyezzük: a Visual Capitalist szerint tavaly a világ országainak összesítette GDP-je 105 billió dollár volt, ami azt jelenti, hogy ha a világ összes országa a Google adósságát igyekezne törleszteni, a 2023-as adatok alapján akkor is 196 trillió évbe telne, mire ezt az összeget sikerülne elérni. Erre nem sok esély van, hiszen az uralkodó teória szerint ennyi idő múlva az univerzumban már egyáltalán nem lesz élet, és bár tény, hogy a világ gazdasági termelése az ipari forradalom óta folyamatosan és robbanásszerűen növekszik, mivel a Google büntetése a jövőben is hetente duplázódni fog, így kijelenthető, hogy azt a világvégéig sem tudnák visszafizetni.
A gyakorlatban ez azonban aligha fog gondot okozni a Google-nek. Ahogy a Business Insider rámutat, a Google anyavállalata, az Alphabet a legutóbbi negyedéves jelentésében úgy fogalmazott, hogy "nem gondolják, hogy ezeknek a folyamatban lévő jogi ügyeknek anyagilag káros hatása lehet", erre pedig jó okuk is van, hiszen a Google oroszországi szárnya már 2022-ben csődöt jelentett, szakértők szerint pedig Oroszországnak nincs más eszköze arra, hogy akár csak a büntetés egy részét is behajtsák a vállalaton.
(Borítókép: Flux képgenerátor/Getimg)