Anno 1967-ben a The Futurist hírlevelének vezető témája volt a huszonegyedik század, és kiemelten a 2020-as évek. A jóslat az amerikai RAND Corporation egyik panelbeszélgetését vette alapul, miszerint az emberiségnek mostanra olyan intelligens állatokat, például majmokat kellene tenyészteni, melyek átvállalják fizikai munkáink egy részét. A cikkben arra is kitértek, hogy a majmok 2020-ra akár kertészkedhetnek, takaríthatnak, sőt a legintelligensebb példányok sofőrökké képezhetők. A panelbeszélgetésben arról is szó esett, hogy 2020-ra akik nem tehetik meg, hogy robotot alkalmazzanak házvezetőnek, majmokkal helyettesítik majd a gépeket. Persze mindebből végül nem lett semmi.
Ezt Ray Kurzweil jövőkutató jósolta még 1999-ben a The Age of Spiritual Machines című publikációjában. Bár az ENSZ 72,6 évben határozta meg a világ népességének átlagos várható élettartamát 2019-ben, KurzWeil egy valamiben nem tévedett: beszélt ugyanis gépesített kütyükről, például órákról, illetve ékszerekről és ruhákról, amiket az akut és a krónikus egészségi állapotok diagnosztizálására terveztek, melyek használata 2020-ra széles körben általánossá válik. Ami pedig az átlagéletkort illeti, az az ENSZ szerint 2050-re sem közelíti meg a százat, ellenben eléri a 77,1 évet.
Na jó, ez így ebben a formában enyhe túlzás, mindenesetre a Világgazdasági Fórum 2015-ös blogbejegyzésben öt technológiai előrejelzést is felsorakoztat az International Data Groupra (IDC) hivatkozva. Utóbbi szerint 2020-ban a mobilhasználók háromnegyede biometrikus módszerekkel (például ujjlenyomatolvasással) fér hozzá készülékéhez; a fogyasztási cikkek több mint tíz százalékánál 3D-nyomtatással gyártanak termékeket; az új autók harminc százalékát önvezető üzemmóddal is ellátják; a felhasználók naponta százötven szenzoros eszközt, így autókat, otthonokat vagy hordozható eszközöket használnak majd, ezek huszonöt százaléka pedig eldobható lesz;
míg az okoseszközökkel való interakciók során hatvan százalékban a mesterséges intelligencia által kínált információk alapján hozunk döntést.
Bár a fenti jóslatok nem valósultak meg maradéktalanul, bizonyos tekintetben azonban igen, hiszen a biometrikus azonosítás az okostelefonokban mostanra megszokottá vált.
David F. Nygaard, a Nemzetközi Élelmezéspolitikai Kutatóintézet munkatársa 1994-ben adott becslést a globális népesség alakulására. Akkoriban a világ komplett lakossága körülbelül öt és fél milliárd fő volt, a szakértő pedig arra jutott, hogy huszonhat év alatt két és fél milliárdos növekedést tapasztalhatunk. Hozzátette, hogy a gyarapodás több mint kilencvenhárom százaléka a fejlődő országokban történik, így leginkább Dél-Ázsia, illetve Afrika járul hozzá a növekedéshez. Mivel a Földön jelenleg mintegy 7,8 milliárd ember él, a szakértő becslése egészen közel jár napjaink valóságához.
Szintén Kurzweil próféciája, hogy 2020-ra az adatvédelem minden korábbinál meghatározóbb politikai és társadalmi kérdés lesz, és hogy "az egyes személyek gyakorlatilag minden mozdulatát egy adatbázisban tárolják majd". És hogy mi a helyzet napjainkban?
Az okoskütyükön keresztül lényegében valóban figyelnek minket, a netes böngészőnkben pedig ott díszeleg digitális nyomvonalunk.
A Pew Kutatóintézet felmérése szerint az amerikaiak többsége úgy véli, hogy egy olyan korban, ahol lényegében a hét minden napján, a nap minden percében a technológiától függünk, lehetetlenség megúszni, hogy a kormány vagy a vállalatok adatokat gyűjtsenek rólunk. Magyarán Kurzweilnek ezúttal igaza volt.
A The Wired 1997-es cikkének szerzői egyrészt azt gondolták, hogy 2020-ra szinte minden új autó hibrid lesz, merthogy az emberiség - többek között - ezekkel harcol a klímaváltozás ellen. Másrészt azt, hogy Kína addigra vezető gazdasági szerepbe kerül. A cikk legérdekesebb része azonban kétségkívül az Elon Musk és a SpaceX törekvéseiről szóló rész, miszerint 2020-ban ember lép a Marsra, ez pedig új korszakot nyithat az emberiség történetében. A jelenlegi tervek alapján a SpaceX már akár 2024-ben embert küldhet a Marsra, de a NASA tervei között is szerepel a vörös bolygó meghódítása.
Képzeljünk el egy világot, ahol a csatákat néhány méterrel a föld felett, lebegve vívják a katonák. Ezt az elméletet 1968-ban alkotta meg a matematikus és tudós D.G. Brennan, aki azt jósolta, hogy az antigravitációs övek "forradalmasítják a szárazföldi hadviselés taktikáját". Brennan egyébként 2018-ra is jövendőt mondott, méghozzá azt, hogy az emberiség addigra valószínűleg antigravitációs autókkal, és harminc percig üzemképes rakétákkal közlekedik majd. Egyelőre ilyesmit maximum a Jetson család epizódjaiban láthatunk.
(Fotó: Getty Images Hungary, Pixabay)