Így néznek ki belülről a házak a világ legnagyobb 3D-nyomtatással készült városrészében

2024 / 09 / 26 / Bobák Zsófia
Így néznek ki belülről a házak a világ legnagyobb 3D-nyomtatással készült városrészében
A Texasban található Wolf Ranch 100 házból áll és már majdnem teljesen felépült egy házméretű, hatalmas 3D-nyomtatóval.

Az Austin külvárosában található Georgetownban épült fel a Wolf Ranch elnevezésű városrész, ami 100 házával a világ legnagyobb 3D-nyomtatással készült negyede és a Hillwood Communities részét alkotja. A házakat az ICON hatalmas nyomtatójával, a Vulcannal hozták létre, ami rendkívül gyorsan dolgozik, egy egyszintes ház alapjait és falait mindössze három-négy hét alatt lerakja, később már csak a végső munkálatokat kell elvégezni, hogy beköltözésre alkalmas legyen az épület.

A Vulcan nyomtató a BuildOS rendszertől kapja meg a házak alaprajzát, amit nyomtatási tervvé alakít, majd elküldi a berendezésnek és a Magma rendszernek - ez utóbbi adagolja a Lavacrete elnevezésű építési alapanyagot a nyomtatóba. A betonhoz hasonló, cement alapú Lavacrete-et kiegészítőkkel és vízzel keverik, ezután már csak a keverék nyomtatása van hátra, aminek során akár 280 négyzetméter alapterületű, egyszintes házakat is tud készíteni a gépezet. A betonszerű építőanyagot kifejezetten a 3D-nyomtatás igényeihez fejlesztették, de az ICON elmondása szerint különösen erős és ellenálló anyag, amiből esztétikus otthonokat lehet teremteni.

A 3D-nyomtatott struktúrákat jellegzetes, "csíkozott" falak alkotják az építési metódus miatt és nincs ez másként a Wolf Ranch házainak esetében sem: az otthonokat bemutató felvételek tanúsága alapján a házak letisztult, egyszerű és jól felismerhetően rétegezett belső és külső falakkal rendelkeznek. Az épületek nyolc különböző típusú elrendezésben (Genesis Kollekció) készültek, amelyek közül a legkisebb 146 négyzetméteres, a legnagyobb 196 négyzetméteres és mindegyik több fürdőszobával, valamint egybenyitott konyhával és nappalival van felszerelve. A házakat okosotthon-rendszer egészíti ki, amit a Lennar építőipari vállalat alakított ki, a tervezésben pedig részt vett a különleges megoldásairól ismert Bjarke Ingels Group is.

A Wolf Ranchen az első épület már tavaly júliusban elkészült, az első lakók ősszel kezdtek beköltözni, mostanra pedig a negyed majdnem teljesen felépült. Egy-egy 3D-nyomtatott ház ára meghaladja a 140 millió forintot, ami nem tekinthető nagyon drágának, ha a hozzá tartozó kertet, a beépített okosotthon-rendszert és a napelemes infrastruktúrát is figyelembe vesszük. A 3D-nyomtatással a cégek elsősorban az építkezés idejét és a felesleges építési hulladékok mennyiségét igyekeznek csökkenteni, de ezeknek a jellemzőknek köszönhetően a tervek szerint előbb-utóbb a házak árat is tudják majd redukálni a gyártók, olcsóbbá téve az új építésű otthonokat és megoldást nyújtva a lakhatási problémákra.

Aki kíváncsi rá, hogyan néznek ki a texasi Wolf Ranch nyomtatott otthonai közelről, a Lennar videóiban, az ICON oldalán, vagy a galériában megtekintheti őket.

(Fotó: ICON)


Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
A Royole FlexPai örökre beírta magát az okostelefonok történelmébe, de a gyártója nem igazán tudott profitálni abból, hogy a Samsungot és a Huaweit is megelőzték.
Feldarabolhatják a Google-t, a Chrome kényszereladása lehet az első lépés
Feldarabolhatják a Google-t, a Chrome kényszereladása lehet az első lépés
Az amerikai Igazságügyi Minisztérium benyújtotta a kéréseit az antitröszt per bírójának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.