40 éve először csökkent Indiában a szén-dioxid kibocsátás (és nem csak a koronavírus miatt)

2020 / 05 / 14 / Felkai Ádám
40 éve először csökkent Indiában a szén-dioxid kibocsátás (és nem csak a koronavírus miatt)
Csökken az igény a fosszilis energia iránt, valamint a megújulók is kezdenek felzárkózni. Ez a trend már a járvány előtt is jellemezte az országot, de a járvány lecsengélésével akár rossz irányba is változhatnak a dolgok.

Szén és szám

A CarbonBrief által közölt tanulmány alapján az évtizedek óta példátlan visszaesés nem is elhanyagolható mértékű: az ország szén-dioxid kibocsátása márciusban 15 százalékot zuhant, a még nem végleges áprilisi adatok pedig várhatóan ennek a duplájáról, 30 százalékos esésről szólnak majd.

A fenti számok annak köszönhetőek, hogy épp az olyan energia iránti kereslet esett vissza, amit szénerőművekkel állítottak elő. A szénerőművek kapacitását ennek megfelelően márciusban 15 százalékkal, áprilisban 31 százalékkal csökkentették.

Mindez azonban nem kizárólag a koronavírus „érdeme”, hiszen már a karanténintézkedések előtt is esni kezdett a fosszilis anyagok felhasználása. A 2020 márciusával záruló üzleti évben a szénszállítmányok 2 százalékkal csökkentek.

Az ország olajfogyasztása pedig 2019 eleje óta lassú csökkenésnek indult, amit aztán a járvány tetőzött be: tavaly márciushoz képest idén 18 százalékos esésről beszélhetünk.

Ezzel egyszerre növekedett meg az igény a megújuló energiák iránt.

Globális megújulás

Mindez egyébként egybevág a nemzetközi trendekkel is: a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) április végén közölt adatai szerint a világ szénfelhasználása 8 százalékkal esett vissza az első negyedévben. Ezzel párhuzamosan pedig picit megugrott az igény a szél- és a napenergia iránt.

Mindennek, különösen az utóbbi adatnak tehát nem kizárólag a vírus az oka, hanem hogy a megújuló energiák egyre inkább versenyképesek. A napenergia és szélenergia üzemeltetési költsége – a szükséges rendszerek telepítése után – rendkívül alacsony.

Ezzel szemben a hagyományos hőerőművek folyamatos üzemanyag-utánpótlásra szorulnak.

Nem csoda tehát, hogy sokan inkább az előbbiekre állnak át.

Fosszilis feltámadás a vírus után?

Elemzők egy része szerint azonban korai lenne pezsgőt durrantani, a fosszilis korszak még nem múlt el, sőt a járvány lecsengése után újult erővel térhet vissza a szén-dioxid kibocsátással járó energiatermelés. Különösen mivel ekkor próbálják majd az országok újraindítani a gazdaságaikat.

Az Egyesült Államok például már enyhített is a környezetvédelmi szabályozásán, és nem kizárt, hogy a példát több ország is követi majd.

India vesz egy nagy levegőt

India azonban nem feltétlen követi az USA-t. Bár az ország nem engedte el teljesen a szén-dioxid kibocsátással járó energiatermelést, amire példa, hogy a koronavírus által felszínre hozott problémákat a szénszektorban a kormány 12 milliárd dolláros csomaggal próbálja enyhíteni, ugyanakkor a válságkezelés részeként a megújuló energiákra való áttérés is egyre inkább jelen van a politikai beszédben.

Ennek nem is csak környezetvédelmi okai vannak, hanem a gazdasági érdek is ebbe az irányba mutat: a szénnel termelt áram 3,38 rúpiába kerül kilowattóránként, míg a megújulókkal 1 kilowattóra csak 2,55 rúpiát kóstál.

Az átállás ráadásul egybevág az ország Tiszta Levegő Programjával is.

A környezetvédők ezen kívül abban is reménykednek, hogy a lezárások miatt megtapasztalt tiszta levegő miatt több polgár is rájött, hogy egész jó dolog lélegezni, és ezért az ügyben fokozódik a szavazói nyomás is a nagypolitikán.

(Kép: Flickr/Moon.❤/Ancilla Tilia/Jimmy McGraw)


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.