A tanulmányt részletesebben az American Heart Association a héten esedékes virtuális találkozóján mutatják majd be – számol be róla a SciTechDaily.
Azt már korábbi tanulmányok is tisztázták, hogy a csili fogyasztása számos előnyös hatással bír: gyulladáscsökkentő-, antioxidáns-hatások, daganatos megbetegedések kialakulásának csökkenése, valamint vércukorszint szabályozása. Mindez a kapszaicin nevű alkaloidával hozható összefüggésbe – ettől érezzük a paprikát erősnek. A mostani egy metatanulmány, vagyis több publikáció adatainak az összevetése alapján íródott, ami ebben az esetben 4729 tudományos cikket jelent. Végső soron több mint 570 000 ember étkezésével és egészségi állapotával kapcsolatos adatok alapján íródott. Az adatok több országból – USA, Olaszország, Kína és Irán – származnak. A tudósok a mostani publikációban a csilipaprikát rendszeresen fogyasztók csoportját hasonlította össze azokkal, akik alig, vagy sosem esznek ilyen növényt. A kockázati esélyek relatív csökkenése a fentebb ismertetett esetekben ezekből került kiszámolásra.
Ebből a típusú tanulmányból azonban nem derül ki, hogy a csilipaprika, vagy az abban található vegyület pontosan milyen hatásmechanizmus útján éri el a kívánatos hatást, pusztán csak annyi olvasható ki az adatokból, hogy a kifejtett összefüggés a kockázatok csökkenése és a paprika fogyasztásának mértéke között fennáll. Hogy a pontos mennyiségeket meghatározzák, valamint, hogy kiderüljön, mely faj fogyasztása a leghasznosabb, ahhoz még további kutatásra, elsősorban randomizált vizsgálatok elvégzésre lesz szükség. A mostani, előzetes eredményeket majd ezek fogják megerősíteni.
(Címlapkép, nyitókép: Unsplash)