Egy új elmélet azt állítja, hogy a fekete lyukak talán egyáltalán nem feketék, hanem olyan sötét csillagok lehetnek, melyek puszta létezését egy fizikai extremitás teszi lehetővé, ami a magjukat jellemzi.
Az elmélet szerint ezek a sötét csillagok olyan különös sugárzást bocsáthatnak ki ami még az univerzum titokzatos sötét anyagának létezésére is magyarázatot adhat, de nem jár fénykibocsátással.
A nagy tömegű csillagok az összeomlásuk után olyan sűrű anyagot hozhatnak létre, hogy az összeomlás nem áll le, hanem folyamatosan zajlik, egy végtelenül apró pontba, úgynevezett szingularitásba sűrűsödve, amit fekete lyuknak hívunk.
Mai tudásunk szerint, a szingularitás kialakulását követően létrejön az eseményhorizont, az a mező a fekete lyuk körül, melyen túl a gravitációs vonzerő olyan erős, hogy ha bármi vissza szeretne térni onnan, a szabaduláshoz már nagyobb sebességre van szükség, mint a fényé. Mivel semmi sem haladhat gyorsabban, mint a fény, ez lehetetlenné válik.
A fekete lyukak megfigyelése során már találtak olyan csillagot, melynek anyagát éppen elnyeli egy fekete lyuk, olyan csillagot, ami egy fekete lyuk körül keringett, a fekete lyukak ütközésekor keletkező gravitációs hullámokat is detektálták már, sőt fénykép is készült egy fekete lyuk eseményhorizontja közelében felizzó gázról.
Maga a szingularitás azonban továbbra is lehetetlennek tűnik fizikailag, mivel az anyag nem sűrűsödhet egy végtelenül apró pontba. Ezt az ellentmondást oldaná fel az új elmélet, ami szerint a fekete lyukak középpontjában rendkívüli mértékben összenyomott anyag, rendkívül apró részecskéi találhatóak.
Ezt Planck-magnak nevezték el, mert az anyag a létező legkisebb méretig, a Planck-hosszig tömörödött benne, ami 1,6-szor 10 a mínusz 35-ken méter.
Egy teoretikus Planck-maggal rendelkező csillag nem lenne szingularitás, a fekete lyuk körül nem keletkezne eseményhorizont, vagyis a gravitációs vonzás nem lenne erősebb, mint ami a fénysebesség leküzdéséhez kell, de a külső megfigyelő számára a látvány eseményhorizontnak tűnne. Azt ,hogy valójában nem az, csak olyan rendkívül érzékeny műszerekkel lennénk képesek észlelni, melyek még nem állnak rendelkezésre.
Az univerzum tömegének 85 százalékát sötét anyag alkotja, ami nem bocsát ki fényt, mindössze a gravitációs hatásait észleljük. Amennyiben Igor Nikitin fizikusnak, a Fraunhofer Intézetből igaza van, a Planck-maggal rendelkező csillagok talán részecskéket bocsáthatnak ki, és ezek talán magyarázatot adhatnak a sötét anyag mibenlétére is. Ha a fekete lyukak valójában Planck-csillagok, és folyamatosan sötét anyag-sugárzást bocsátanak ki, az megmagyarázhatja a csillagok mozgását a galaxisokban.
(Forrás: PopularMechanics Kép: NASA)