James Bond fegyverarzenáljának egyik kiemelt eleme a titkos fegyverekkel felszerelt szuperautó – jellemzően az Aston Martin különböző modelljeit kell itt érteni. A nyolcvanas években aztán az NBC csatorna kreatívjai lapot húztak a 19-re, és előálltak egy még vadabb ötlettel: mi lenne, ha a kocsi nem csak meg lenne rakodva titkos eszközökkel, de „élne” is? Ennek az eredménye lett a Knight Rider című relatíve sikeres sorozat, amelynek sztárja a főszereplő Michael Knight mellett egy átalakított 1982-es Pontiac Trans Am, amely képes volt önmagát vezetni, és tudott kommunikálni is hála a fedélzeti mesterséges intelligenciának. Az autó így inkább volt „robot”, mint gépjármű, amire a KITT prototípusának számító KARR teljes neve is utalt: Knight Automated Roving Robot.
Mennyire vagyunk messzire azonban 2023-ban egy hasonló szerkezettől? Az önvezetés megtetette csecsemőlépteit, sőt azon kicsivel már túl is jutott – korábban már írtunk arról, hogy az eddigi legfeljebb kettes szintű önvezetéshez képest a Mercedesz már a hármas szintű önvezetést kóstolgatja:
KITT egyébként ötödik szintű önvezetéssel bírt a sorozat szerint, hiszen nagy biztonsággal volt képes sofőr fizikai jelenléte nélkül közlekedni. Az önvezetés szintjeiről a lenti cikkünkben írtunk részletesebben:
Mi a helyzet KITT másik egyedi képességével, tehát azzal, hogy beszélgetni lehet vele? Nos, talán ez sincs már annyira távol, igaz, ezért egy egész másik rendszer lesz a felelős, mint az önvezetésért – számol be róla az Ars Technica. Mint az ugyanis kiderült, a General Motors egy KITT-szerű nyelvi interfész kifejelsztésén dolgozik, ami azt jelenti, hogy a ChatGPT alapú mesterséges intelligencia asszisztenst építene a járműveibe. Minderre egy, a Microsofttal közös együttműködés keretében kerül sor – mint ismert, a Microsoft a ChatGPT-t kidolgozó OpenAI egyik legnagyobb befektetője, és most épp azon dolgoznak, hogy a világhírű nyelvi modellt a lehető legtöbbféle módon használják fel.
Mint arról a Reuters beszámol, a GM igazgatóhelyettese, Scott Miller egy interjúban így fogalmazott:
„A ChatGPT mindenhol jelen lesz.”
A vezérigazgató mindehhez még hozzátette, hogy a chatbot segítségével hozzáférhetnénk a gépkocsi jellemzőinek használatára vonatkozó információkhoz, amelyek általában megtalálhatók a használati utasításban, különböző funkciókhoz, például a garázskapu kódjához, vagy akár az értesítések integrálásához a naptárból. Az asszisztens segíthetne például még az abroncscserében is azáltal, hogy pontról pontra ismerteti, hogy mit kell csinálnunk.
Az Ars cikkírója megjegyzi azt is, hogy mivel a Pontiac 1982-ben a General Motors egyik divizója volt, így a GM akár engedélyeztethetné, hogy ezt a mesterséges intelligencia alapú asszisztenst KITT-nek nevezzék.
(Kép: Flickr/Airwolfhound)