A Google blogja kiemeli: a Gmail a rosszindulatú üzenetek 99.9%-át kiszűri, a Play Store-t is folyamatosan ellenőrzik, ám mindent sajnos a legfejlettebb mesterséges intelligencia megoldások sem tudnak időben észlelni. Így nekünk is oda kell figyelnünk, hogy észrevegyük, ha valaki pénzt vagy adatot akar megszerezni tőlünk.
a Google szerint az egészségügyi szervezetek (például a WHO) nevében kiküldött, a betegséggel és állítólagos gyógymódokkal kapcsolatos levelek; a hamis termékeket árusító weboldalak; a kormányok vagy kormányzati szervek nevében küldött emailek; a nem létező segélyszervezetektől érkező adomány felhívások és a szokásos, pénzügyi jellegű üzenetek, magukat bankoknak vagy adósságbehajtóknak kiadó bűnözőktől.
A blogbejegyzésben megosztott levelek közt találni olyat, amelyben a WHO kér pénzügyi segítséget (természetesen nehezen utókövethető Bitcoinban), van vállalati körlevél, amelyben a bérszámfejtéshez kell adatokat megadni, de akad olyan üzenet is, ami azért kér információkat, mert a címzett munkahelye épp zárva van. Bármelyikre is kattint a címzett, máris eggyel közelebb került ahhoz, hogy a jelszava, a személyes adatai vagy a pénze rossz helyen kössenek ki.
Ha a fentieket betartjuk, és egy gyanús linkre való kattintás előtt mindig veszünk két mély levegőt, akkor egy idő után talán nem küldenek majd ki napi 18 millió koronavírusos adathalász levet. Mert az ilyen csalások is csak addig tartanak, amíg van, aki bedől azoknak.
(Fotó: Pixabay)