A háború káoszára készülnek a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynökségénél

2025 / 05 / 17 / Bobák Zsófia
A háború káoszára készülnek a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynökségénél
Próbára tették a rendszert, ami a sebesülteket segítheti.

A DARPA (az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatási részlege) a robotizáció egyik élharcosa: a szervezet már 2003-ban versenyt rendezett például az önvezető járművek részére (nem túl sok sikerrel), valamint a Boston Dynamics híressé vált robotjának, ATLAS-nak a fejlesztését is támogatták, miután a fukusimai katasztrófa után egy, az embereket a veszélyes, radioaktív környezetben helyettesíteni képes humanoid létrehozását tervbe vették. A DARPA a mai napig rendszeres tart különféle versenyeket, amelyeken a robotgyártó cégek, vagy az ezen a területen dolgozó mérnökök megmérettethetik magukat, és a gyakorlatban is kipróbálhatják a különféle technológiai megoldásokat.

A Triage Challenge nevű projekt fő célja, hogy a triázs, azaz a betegosztályozási rendszer élesben való működését próbára tegyék, pontosabban a rendszer alkalmazását segítő robotizált platformokat teszteljék. A sürgősségi ellátásban is használt triázs lényege, hogy a betegek állapotának értékelése alapján egy ellátási sorrendet állítsanak fel, ami segít abban, hogy a legsúlyosabb eseteket tudják elsőként kezelni, a rendszer pedig a vészhelyzetek, katasztrófák idején különösen fontos szerepet játszik a megfelelő orvosi beavatkozások kivitelezésében. És persze háborúkban, a sérültek életének megmentésében is kulcsfontosságú lehet.

“Napóleon ideje óta a háborús sérültek triázsának elvei magukban foglalták a sebesültek ellátásának osztályozását a sérülés súlyosságának és a kezelés sürgősségének alapján, függetlenül a rangtól vagy nemzetiségtől.

Ezek az elvek kiállták az idők próbáját, azonban a modern tudomány potenciálisan nagyban növelheti a triázs sebességét és pontosságát.” - mondta el Stacy Shackelford, az Egyesült Államok Légierejének ezredese.

A Triage Challenge során a különböző eszközökkel felmérik a “valódi harci helyzetek káoszában” is működni képes rendszereket, beleértve az éjszakai bevetéseket, a nehezen megközelíthető terepeket és azokat a szituációkat is, amelyekben még mozgó sérülteket kell “begyűjteni”. A versenyben résztvevő csapatok robotkutyákkal, guruló robotokkal, szenzorokkal és más berendezésekkel kivitelezték a feladatokat, amelyek megoldásában mesterséges intelligencia algoritmusok is segítették őket.

(Fotó: DARPA)

Újjáéleszti a Kaszpi-tenger szörnyének hagyományait a DARPA Az előző század szovjet monstrumánál kisebb, de ugyanazon az elven működő repülő hajót tervez építeni az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege.


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
Hogyan kerüljük el hatékonyan a kvantumapokalipszist? - kvantumkriptográfiai szakértő válaszol
Hogyan kerüljük el hatékonyan a kvantumapokalipszist? - kvantumkriptográfiai szakértő válaszol
A Q-day az egykori Y2K-problémánál sokkal súlyosabb gondot jelent a szakértők szerint - akkor mindenképpen, ha nem reagálunk rá időben. De mennyi időnk van, és mi a megoldás?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.