A Halálcsillag lézerfegyveréréhez hasonlóan működő eszközt fejlesztettek ki Kínában

2024 / 11 / 25 / Bobák Áron
A Halálcsillag lézerfegyveréréhez hasonlóan működő eszközt fejlesztettek ki Kínában
A több mikrohullámú nyaláb energiáját egyesítő fegyver bolygók elpusztítására még nem képes, de technológiai szempontból így is hatalmas bravúr.

Kínai tudósok olyan újszerű technológiát fejlesztettek ki, amely képes több mikrohullámú sugár energiáját egyesíteni - írja a South China Morning Postra hivatkozva a Live Science. A rendszer működési elvében távolról emlékeztet Csillagok háborúja Halálcsillagának a lézerfegyverére, bár hatásában értelemszerűen lényegesen elmarad a bolygók elpusztítására is képes eszköztől.

A projekt egyik legjelentősebb kihívása a rendkívüli precizitás elérése volt. A rendszer működéséhez a mikrohullámokat kibocsátó járműveknek milliméteres pontossággal kell pozícionálniuk magukat, miközben a mikrohullámú sugarak kibocsátását a másodperc billiomodrészének (170 pikoszekundum) pontosságával kell összehangolni.

Mivel a kínai BeiDou műholdas helymeghatározó rendszer csak centiméteres pontosságot biztosít, a kutatók a helymeghatározás pontosságát a járművekbe beépített lézeres távmérő eszközök segítségével növelték, a járművek egymáshoz való szinkronizációját pedig optikai kábelek segítségével oldották meg.

A fejlesztés egyik legérdekesebb hozadéka, hogy a South China Morning Postnak nyilatkozó egyik kutató szerint a tesztek során sikerült elérniük az úgynevezett "1+1>2" hatást, azaz a szinergiát, ami azt jelenti, hogy a mikrohullámú sugarak együttes hatása meghaladja az egyes sugarak külön-külön mért hatásainak összegét. A Live Science szerint ugyanakkor ez ellentmondana az energiamegmaradás törvényének, éppen emiatt a szakértők egyelőre szkeptikusak az eredményekkel kapcsolatban.

Hogy a gyakorlatban mire használhatnának egy ilyen fegyvert, arról egyelőre keveset lehet tudni, mindenesetre Alexander Sztefanov katonai szakértő az orosz állami TASS hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy egy ilyen fegyver többek között műholdak megbénítására is alkalmas lehet. A szakértő hozzátette, hogy a technológiát békés célokra is lehet használni, például arra, hogy energiát sugároznak a világűrből a Földre, ami megnyitná az utat az alacsony Föld körüli pályán keringő napelemfarmok létesítése előtt. Ezzel a koncepcióval ma már számos ország kísérletezik, egészen kis volumenben pedig már az energia továbbítását is sikerült megoldani.

Nem ez az egyetlen mikrohullámú fegyver, amivel a kínai kutatók az elmúlt időszakban előálltak: a nemrég megrendezett Kínai Nemzetközi Repülési és Űrkutatási Kiállításon például az állami kézben lévő Kínai Repülési és Űrkutatási Tudományos és Technológiai Vállalat FK-4000 néven egy olyan hordozható légvédelmi fegyverrendszert mutatott be, amely nagy energiájú mikrohullám kibocsátásával képes semlegesíteni a drónokat akár három kilométeres távolságból is.

Az amerikai hadseregnek van egy fegyvere, amitől úgy érzed, mintha lángolna a bőröd A “fájdalomsugár” állítólag a világ leghatásosabb tömegoszlató fegyvere, de hivatalosan soha nem használták élesben.


Izgalmasra sikerült a robotkutya részvétele a Szárított Datolyaszilva Maratonon
Izgalmasra sikerült a robotkutya részvétele a Szárított Datolyaszilva Maratonon
Ha van felesleges négy és fél óránk, akár végig is nézhetjük a történelmi maratont, amelyet először teljesített egy robotkutya.
Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
A Royole FlexPai örökre beírta magát az okostelefonok történelmébe, de a gyártója nem igazán tudott profitálni abból, hogy a Samsungot és a Huaweit is megelőzték.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.