A Gizmodón olvasható cikk szerint a fejlesztés ugyan még csak béta fázisban van, de a nagyvállalati Standard és Plus ügyfelek, illetve az oktatási Plus csomagban lévő szervezetek már jelentkezhetnek a tesztüzemre. A végpontok közötti, end-to-end titkosítás lényege, hogy az üzenetek tartalmát csak a feladó és a címzett láthatják, a titkosításhoz használt kulcsokhoz kizárólag ők férnek hozzá. Ez nem azt jelenti, hogy jelenleg ne lennének kódolva a gmailes leveleink, de a kulcsok most a Google-nél is megvannak, vagyis míg illetéktelenek nem férhetnek hozzá az üzenetekhez, a szervereket felügyelő mérnökök, akár technikai, akár törvényes okokból, igen.
"A kliens-oldali titkosítás különösen olyan szervezeteknek hasznos, amelyek érzékeny vagy törvény által szabályozott adatokkal, például szellemi termékekkel, egészségügyi vagy pénzügyi információkkal dolgoznak"
- nyilatkozta a Gizmodónak a Google szóvivője, Ross Richendrfer. A cikk emlékeztet rá, hogy ehhez hasonló módon titkosíthatóak már a táblázatok és a szöveges dokumentumok, illetve a Google Drive-ban tárolt fájlok is, sőt, rövidesen a naptárbejegyzésekkel is kiegészül majd a sor. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a levelek fejléce, vagyis a tárgya, címzettje és feladója nem lesznek kódolva.
Arról nem írnak a Google blogposztjában, hogy a magán felhasználóknak lehetővé fogják-e tenni a végpontok közötti titkosítást, de vannak olyan szolgáltatások, például a svájci Protonmail, amelyek kifejezetten ezzel hirdetik magukat. Igaz, az utóbbi vállalatot érte már kritika amiatt, hogy nem őrizte elég szigorúan a rá bízott titkokat. Az Apple egy hete döntött úgy, hogy az iPhone-ok biztonsági mentéseit hasonló technológiával teszi elérhetetlenné önmaga és a hatóságok számára, ami felháborította az FBI-t.
(Borítókép: Solen Feyissa/Unsplash)