Hat éve hatalmas vitába keveredett az Apple és az FBI. Egy 2015 végi lövöldözés után, amelyben tizennégy ember vesztette életét, a nyomozók azt kérték a cégtől, hogy biztosítsanak hozzáférést az elkövetők telefonjához. A készüléket számkód védte; ha a szövetségiek tízszer rosszul tippelték volna meg azt, a telefon törölte volna a rajta lévő információkat. Így inkább azt követelték, hogy az Apple készítsen egy szoftverfrissítést, amelyet lefuttatva a telefonon megszűnik a számkódos védelem, és kiderülhet, hogy miről váltottak üzeneteket az elkövetők. A cég megmakacsolta magát, arra hivatkozva, hogy egy ilyen "hátsó bejárat" a tisztességes felhasználóik magánszféráját veszélyeztetné. Végül az FBI a tervezett bírósági meghallgatás előtt haladékot kért, majd néhány nappal később bejelentette, hogy külső segítséggel fel tudták törni a telefont - és, mint kiderült, nem találtak azon érdemleges információkat. Ez a történet jól mutatja, hogy mennyire komplex és nehezen feloldható ellentét feszül a két fél közt. A szakadék tovább mélyül most, hogy
az Apple már a biztonsági mentésekhez sem engedi hozzáférni a rendvédelmi szerveket.
A cég ugyanis a megfelelő bírósági dokumentumokért cserébe átadja a hatóságoknak az iPhone-ok biztonsági mentéseit, amelyekkel a nyomozók szabadon böngészhetik a készüléket, ha nem is a legfrissebb, de általában az egy-két nappal korábbi állapotában. Ez úgy lehetséges, hogy ezeket a mentéseket kódolva, de a munkatársaik által dekódolható módon tárolják az Apple-nél. Ezt korábban azzal indokolták, hogy sokan elfelejtik a telefonjuk jelkódját és az Apple ID jelszavukat, ám így, ha a felhasználók hitelt érdemlően azonosítják magukat, segíthetnek nekik a kollegáik.
Mostantól azonban ezeket a biztonsági mentéseket is elláthatjuk end-to-end, azaz két végpont közötti teljes titkosítással - számolt be a Gizmodo. Vagyis nem elég, hogy a telefonok aktuális tartalmához nem férnek hozzá a nyomozók, az Apple, vagy bárki más, de már a korábbi biztonsági mentésekhez sem. Aki bekapcsolja az új funkciót, és elfelejtené az Apple ID jelszavát, örökre le kell, hogy mondjon az adatairól.
Az FBI közleménye szerint ez árt annak, hogy megvédjék az amerikaiakat a kiberterrorizmus, a gyermekekkel szembeni erőszak vagy a kábítószer-kereskedelem veszélyeitől; szerintük a "biztonságra tervezés" mellett a "jogszerű hozzáférésre tervezés" is fontos lenne. A döntés szintén visszalépés a gyermekpornográfia elleni küzdelemben, legalábbis az ezzel foglalkozó legismertebb amerikai szervezet szerint, hiszen kivitelezhetetlenné tesz egy korábbi, sok vita után elhalasztott, majd most elvetett biztonsági megoldást.
A teljesen titkosított mentések mellett az iMessage fokozott biztonsági megoldásai. és az Apple ID-hez használható fizikai biztonsági kulcsok bevezetése 2023-ban várható.
(Borítókép: The Registi/Unsplash)