A II. világháború kiemelkedő alakja volt, mégis szemét módjára elhajították

2020 / 06 / 26 / Perei Dóra
A II. világháború kiemelkedő alakja volt, mégis szemét módjára elhajították
Az informatika világában otthonosan mozgók bizonyára hallottak már az úgynevezett Turing-gép automata eszközről, ami percek alatt elvégzi még a bonyolult műveleteket is, és amelynek elméletét napjainkban is oktatják. Nos, Turing már a második világháború kitörése előtt felvázolta a gép működését, és az egész életét a számítástechnikai alapok lefektetésének szentelte.

A gyerek, aki valóban rászolgált a csoda jelzőre

Turing képességeire már gyermekkorában felfigyeltek, ugyanis összesen három hét alatt megtanult olvasni, majd szinte azonnal beleásta magát a reáltudományokba. Tizenöt évesen szimpla időtöltésként Albert Einstein elméleteit elemezte, tizenhat évesen pedig magától, első olvasásra megértette Einstein mozgástörvényeit. Vicces csavar, hogy az újságok mégsem emiatt cikkeztek az ifjú Turingről, hanem mert a tanítás első napján kilencvenhét kilométert biciklizett az iskoláig, ahová az 1926-os általános sztrájk miatt csak így juthatott el.

A kódfejtés tudománya még igen kezdetleges volt a második világháború kitörése előtt, így Turing a terület úttörőjének számított. Huszonkét évesen bebizonyította a központi határeloszlás tételét, egy évvel később pedig tanulmányt publikált az általa Universal Machine nevű masináról, amiben lejegyezte, hogyan működne egy komplex számítási feladatokat végző eszköz. Ez lett aztán a Turing-gép. Huszonhat éves korára bezsebelte a doktori címet matematikából, majd huszonhét évesen bekerült a Bletchley Park titkos projektjébe, aminek keretében többek között Gordon Welchmannel megpróbálták feltörni a nácik kódolt üzenetek írására használt Enigmáját. Az Enigma-gépek a korhoz képest rendkívüli sebességgel ellenőrizték a nácik Enigma-rotorjainak beállításait, miközben kombinációk ezreit kizárták a szóba jöhető variációk közül. Bár a fennmaradó beállításokat manuálisan kellett ellenőrizni, a gépek segítségével mégis annyi időt megspóroltak, hogy már a kódváltás előtt ismerték a nácik aznapi kódolt üzeneteit, például a támadási célpontokat.

Történészek szerint Turing közbenjárása két évvel lerövidítette az európai háborút.

Turing kitüntetést kapott az Enigma feltöréséért, a háborút követő három évben pedig a National Physical Laboratorium munkatársa volt, ahol az Automatic Computing Engine nevű programon dolgozott. Az itt eltöltött időszakban elméleti munkákat publikált programozásról, közülük is kiemelkedő az 1947-es Lecture on the Automatic Computing Engine című tanulmánya a számítógépes intelligenciáról, amivel

megalapozta a mesterséges intelligencia tudományának kutatását.

Karrierjének következő, egyben utolsó állomása a Manchaster Egyetem volt, ahol ő lett a Computing Machine Laboratórium helyettes igazgatója. 1950-ben leírta a Turing-teszt eljárást, amellyel el lehetett dönteni, hogy egy gép gondolkodik-e. Elmélete szerint egy gép akkor intelligens, ha a vele beszélgető ember képtelen eldönteni, hogy egy másik személlyel, vagy egy eszközzel folytat beszélgetést. Érdekesség, hogy bár a tesztet ma is használják, de még egyetlen gép sem ment át a vizsgán.


A Turing-gép, a modern számítógép őse.

Szomorú hanyatlás és ötvenöt év a bocsánatkérésig

Turing halálát ciánmérgezés okozta 1954-ben, és bár sokak szerint önkezűleg vetett véget életének, de a pontos körülmények még mindig tisztázatlanok. Ami bizonyos, hogy Alan Turing magányosan, munkájától eltiltva, a hormonterápiától legyengülve töltötte utolsó éveit. Turing homoszexuális volt, az ötvenes évek Nagy-Britanniájában azonban erre betegségként tekintettek. 1952-ben akkori szeretője, Arnold Murray megbízásából betörtek Turing lakásába, amiért a feltaláló feljentést tett. A nyomozás során bevallotta, hogy homoszexuális kapcsolatban állt Murrayel, így mindkettejük ellen eljárás indult.

Alan Turingnek két választása volt: a börtön vagy a kémiai kasztráció.

Utóbbit választotta, amihez viszont egy egy évig tartó hormonterápiával járt, ami nagyon legyengítette szervezetét. Mindennek a tetejébe munkájától is eltiltották, így utolsó éveit magányos kutatásainak szentelte. 1954-ben a takarítónő talált rá a holttestére, de ahogy említettük, nincs egyértelmű bizonyíték sem öngyilkosságra, sem külső beavatkozásra. Sajnos Turing már nem élhette meg a napot, amikor erős közvéleményi nyomásra 2009. szeptember tizenegyedikén Gordon Brown miniszterelnök bocsánatot kért a mindenkori brit kormányok nevében, a Turingot ért embertelen, megalázó bánásmódért. Tavaly pedig a britek megszavazták, hogy Turing fotója kerüljön az új ötvenfontos bankjegyre.

(Fotó: Flickr, Wikimedia)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.