Egy, a BBC-től névtelenséget kérő szoftverfejlesztő ugyanis nemrég azt nyilatkozta a portálnak, hogy a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület rendőrősén éppen egy új megfigyelőeszköz tesztelése folyik, méghozzá az ott élőkön: az eszköz az arckifejezésből és a pórusok összehúzódásából képes megállapítani a vizsgált egyén aktuális hangulatát. A szakértő úgy véli, az ujgurok mostanra egy emberkísérlet résztvevőivé váltak, és mivel a vallatáshoz használt technikát egy tudományos kutatás sem támasztja alá, így az csupán felerősíti a már meglévő előítéleteket.
A rendőrségen felállított eszközök valójában olyan székek, amelyekhez odaszíjazhatják a fogva tartottakat (bokájuknál és a csuklójuknál), akiket mindeközben nagy felbontású kamerák figyelnek. A felvételeket ezután mesterséges intelligenciával elemzik, majd grafikonon ábrázolják, hogy kihallgatásuk során milyen mértékben mutattak negatív érzelmekre utaló jeleket. Sophie Richardson, a Human Rights Watch emberjogi szervezet kínai vezetője szerint az egész procedúra csak arra jó, hogy az állam
mindenképp bűnösnek nyilváníthassa a kipécézett személyeket, elvégre ki mosolyogna őszintén egy őrszoba székéhez szíjazva?
A kínai kormányzat cáfolja az őt ért vádakat, mondván nem áll szándékában totális megfigyelés alatt tartani az embereket, így például az is hazugság, hogy többek között direkt az ujgurokat azonosító szoftvereket fejlesztettek az országban, a fenti megfigyelés egyedüli célja pedig az iszlám szélsőségesek kiszűrése. Bármi is a valódi szándékuk, az mindenesetre tény, hogy a hatóságok több tucat térfigyelő kamerát felállítottak a tartományban (a BBC cikke szerint világ mintegy nyolcszázmillió ilyen kamerájának a fele Kínában található), rendszeresen megmotozzák az ujgurokat, telefonjukon keresztül pedig megfigyelik a mozgásukat. Utóbbi nem csak arra terjed ki, hogy kivel találkoznak, hanem még arra is, hogy a fő- vagy a hátsó bejáraton hagyják el otthonukat.
Emellett a térségbe látogató turisták helyzete sem fényesebb: az ő telefonjukra egy olyan malware-t telepítenek a határátkeléskor, ami egyrészt megfigyeli, hogy kit hívnak fel, másrészt, hogy milyen tartalmakra keresnek, milyen cikkeket nyitnak meg. A totális kontroll ráadásul nem merül ki az adathalász applikációkban: az országban több átnevelő tábor működik, ahol körülbelül másfél millió ujgur raboskodik, és
ahol mindennapos dolog a nemi erőszak, a kényszermunka vagy az emberek sterilizálása.
A Dazed cikke szerint a helyzet különösen aggasztó, ha azt nézzük, hogy tizenkétmillió ujgur él a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen, a többségük muszlim. Szintén ez a cikk említi a tizenhét éves Feroza Aziz esetét, akinek (a kínai ByteDance nevű cég kezében lévő) TikTok felfüggesztette a profilját, miután a lány sminkes videónak álcázva beszélt arról, hogy milyen körülmények között tartanak fogva több mint egymillió embert a kínai átnevelő táborokban. A fentiek alapján az embernek akarva-akaratlanul is eszébe juthatnak az 1984 sorai: "Mindig a figyelő szemek, s a hang, amely szinte beburkolja az embert. Alvás közben vagy ébren, munkában vagy étkezéskor, házban vagy utcán – nincs menekvés előlük. Semmi sem a sajátod azon a néhány köbcentiméteren kívül, ami a koponyádban van."
(Fotó: Getty Images Hungary)