A kutatók sem értik, mi ez a rejtélyes kék trutyi, amit a NOAA expedíciója talált a Karib-tenger mélyén

2022 / 09 / 21 / Felkai Ádám
A kutatók sem értik, mi ez a rejtélyes kék trutyi, amit a NOAA expedíciója talált a Karib-tenger mélyén
Több ilyen titokzatos élőlényt is megörökített az expedíció távirányítású járműve – egyelőre senki sem tudja, mi lehet ez.

Az űr tele van izgalmas felfedezni valóval – ez az állítás megcáfolhatatlan, de ettől független még a jó öreg Föld is tartogat meglepetéseket, különösen a nagyobb vizek feltáratlan mélységei. Ezekről a különlegességekről, amiket eddig az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration/NOAA) expedíciói szúrtak ki, már mi magunk is többször írtunk – például erről a titokzatos útnak tűnő képződményről az óceán fenekén. Legutóbb pedig a Voyage to the Ridge 2022 expedíció fedezett fel mesterségesnek tűnő alakzatokat szintén a mélységes mélyben:

Mintha mesterséges lenne – különös, szabályos mintázatot talált a NOAA expedíciója az óceáni aljzaton Hogy mi ez a szabályosan sorakozó lyuksorozat az Atlanti-óceán mélyén, azt a kutatók sem értik.

A 2022. májustól szeptemberig tartó, a NOAA és partnerei által szervezett Voyage to the Ridge 2022 egyébként három óceánkutatási expedíció sorozat a NOAA Okeanos Explorer hajóján, amely térképezési műveleteket és távvezérelt jármű (ROV) merüléseket foglal magában, hogy alapinformációkat gyűjtsön a Charlie-Gibbs-törési zóna, a Közép-Atlanti-hátság és az Azori-fennsík alig ismert mélytengeri területeiről. Az Atlanti-óceán észak-déli irányú hosszában átívelő, 16 000 kilométeres Közép-Atlanti-hátság (MAR) a világ leghosszabb hegylánca, és a Föld egyik legjelentősebb geológiai formációja. Ez az expedíció pedig még augusztus 30-án egy ROV segítségével a karibi Saint Croix közelében fedezte fel a titokzatos kék lényeket – számol be róla a LiveScience.

Mint mindig, a merülést most is nyomon lehetett követni egy élő-stream adásban, amely során a kutatók megpróbálták kitalálni, hogy mik lehetnek ez a kék bogyók. Ezek a valamik egyébként nagyobb számban fordultak elő, de teljesen mozdulatlanok voltak és 407 és 611 méteres mélység közt akadtak rájuk. Többek szerint a titokzatos lény puha korall esetleg szivacs lehet, de nem zárható ki, hogy zsákállatról van szó. A kutatók viccesen csak annyiban tudtak megegyezni, hogy egész biztosan nem szikláról van szó.

A következő lépésben a felvételeket elküldik a megfelelő szakértőkhöz, de a lény beazonosítása a jó minőségű felvétel ellenére sem lesz könnyű feladat – mint azt ugyanis a LiveScience írja: puha korallból 2000, szivacsból 8500 és zsákállatból 3000 fajt tartanak nyilván. Ha pedig a képi beazonosítás nem sikerülne, akkor a ROV-val majd mintát kell szerezni. Amúgy a merülés során egyéb érdekességek is akadtak, például a tengeri sünök ritkán megfigyelhető orgiája.

Kép: NOAA


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.