A jegybank elnöke nem kertelt, már a poszt címében határozottan jelezte, milyen álláspontot képvisel a kérdésben: "Ideje betiltani a kriptovaluták bányászatát és kereskedelmét az EU-ban" - kezdi a bejegyzést Matolcsy, aki ezután Kínát és Oroszországot hozza fel példaként, mint olyan országokat, ahol már betiltották, valamint tervezik betiltani a kriptovaluták kereskedelmét és bányászatát.
"Teljes mértékben egyetértek a javaslattal és támogatom az EU fő pénzügyi szabályozó szervének álláspontját, miszerint az Uniónak be kellene tiltania a legtöbb új, a bitcoinhoz hasonló eszköz bányászatának gyakorlatát" - írja Matolcsy, utalva Erik Thedéen korábbi nyilatkozatára.
Az Európai Értékpapír-piaci Felügyeleti Hatóság (ESMA) alelnöke januárban a Financial Timesnak arról beszélt, hogy a bitcoinbányászat túl sok megújuló energiát foglal le, így véleménye szerint az Európai Uniónak be kéne tiltania a többek között a bitcoin és az ether által is használt "proof of work" hitelesítési módot, ezzel ösztönözve a kriptovaluták fejlesztőit, hogy átálljanak a jóval kevesebb energiafelhasználást igénylő "proof of stake" hitelesítésre.
Matolcsy írásában azzal érvel, hogy a kriptovaluták illegális tevékenységeket támogathatnak és "pénzügyi piramisjátékot" eredményeznek, emellett az orosz központi bankot idézve kritizálja, hogy a kriptovaluták kereskedelmét a jövőbeli növekedésen alapuló spekulatív kereslet határozza meg, ami buborékokat hoz létre. A közgazdász a bejegyzése végén az EU országainak közös fellépését sürgeti, hozzátéve, hogy a tiltás ellenére az uniós állampolgárok külföldön továbbra is tarthatnának kriptovalutákat.
Ez valamivel enyhébb szabályozás lenne, mint amit Kínában vezettek be tavaly, hiszen az ázsiai ország jegybankja szeptembertől éppen azért hozott szigorúbb intézkedéseket, mert a kriptovaluták 2019-es betiltása ellenére az országban külföldi platformokon keresztül továbbra is lehetséges volt kriptopénzekkel kereskedni.
Oroszországban a Központi Bank január közepén nyújtott be egy javaslatot, aminek értelmében az országban mind a kriptovaluták használatát, mind pedig azok bányászatát betiltanák, mert álláspontjuk szerint ezek az eszközök komoly veszélyt jelentenek az ország pénzügyi stabilitására, a monetáris politika függetlenségére és az emberek jólétére. Oroszország Kazahsztán mögött a harmadik legnagyobb tényező a bitcoinbányászat terén, a globális kapacitás nagyjából 12%-a innen származik.
A bitcoin az elmúlt hónapokban története egyik legnagyobb esését szenvedte el, a kriptovaluta értéke a novemberi csúcsponthoz képest január végére csaknem megfeleződött. A bitcoin árfolyama azóta elkezdett emelkedni, és a cikk írásának idején nagyjából 42 ezer dollár környékén mozog.
(Borítókép: Bobák Áron/Rakéta.hu)