Az utóbbi időkben környezetvédelmi szempontból a médiában egyik leginkább tárgyalt rovar, a méh, pedig több szempontból is igen boldog lehet most.
Nem csak azért válhatott a környezetvédelem egyik legemblematikusabb fajává a méh, mert kedvesen zümmög a virágos réteken, és mézet termel (azt meg ki nem szereti?), hanem mivel könnyen számszerűsíthető a haszon, amit a bolygónak és az emberiségnek hajt.
Méhek nélkül az emberiség által termelt étel harmada tűnne el, és a virágot hozó növények 80 százalékát is ezek az állatok porozzák be.
Kicsit talán perverz dolog, de a BBC-nél azt is kiszámolták, hogy a méhek globális gazdasági értéke 150 milliárd dollár.
A légszennyezés mostani enyhülése pedig kifejezetten jót tesz ezeknek a hasznos állatoknak. A szennyező részecskék, amit jellemzően a gépkocsik eregetnek magukból, ugyanis jelentős mértékben lecsökkentik azt az időt, amíg a virágok illatát érezni lehet a levegőben.
A légszennyezés ráadásul az illat erősségét is gyengíti.
Ennek az a következménye, hogy a méhek nehezebben találnak élelmet: messzebbre kell repülniük.
Mindez pedig azzal jár, hogy összességében kevesebb élelmet tudnak csak begyűjteni.
A megnövekedett gépkocsiforgalom mellett ráadásul sokkal több méh végezte szétplaccsanva a szélvédőn, mint mostanság. Egy 2015-ös kanadai tanulmány szerint körülbelül 24 milliárd darázs és méh halt meg az imént leírt módon évente csak Észak-Amerikában.
A járvány elmúltával tehát jó lenne olyan világban ébredni, ahol ezeknek a létfontosságú rovaroknak is jut hely, és ahol ők is jól érezhetik magukat.
(Kép: Flickr/David Lea Kenney/Bevan Walker)