A chatbot ilyen jellegű képességeire a DoNotPay derített fényt, akik 2015 óta nyújtanak olyan szolgáltatásokat, amelyekkel a felhasználók pénzt spórolhatnak: a cég chatbotja többek között képes fellebbezni a parkolási bírságokkal szemben vagy szerzői jogi követeléseket benyújtani. Míg azonban az ezekhez a feladatokhoz használt chatbot csak szabályos formanyomtatványokat képes kitölteni, addig A ChatGPT sokkal változatosabb kommunikációra képes, így akár egy hús-vér ügyfélszolgálatossal is képes értelmes beszélgetést folytatni.
Ez derül ki legalábbis abból, a DoNotPay vezérigazgatója által közzétett videóból, amelyben a mesterséges intelligenciától mindössze annyit kértek, hogy "csökkentsd a jelenlegi előfizetésem árát, de tartsd meg a jelenlegi előfizetést", majd a chatbotot ráeresztették az amerikai Comcast internetszolgáltató ügyfélszolgálatára.
Miután a Comcast chatbotja átadta a szót a valódi ügyfélszolgálatosnak, a ChatGPT magát a felhasználónak kiadva közölte, hogy az elmúlt időszakban két internetkimaradása is volt, ami - mivel nem tudott dolgozni - megkárosította őt, emiatt pedig pert fontolgat a Comcast ellen. Nem szabad elfelejteni, hogy mindez az USA-ban történt, ahol ez nagyon is valós forgatókönyv; ahogy arra a ChatGPT a beszélgetés során fel is hívja a figyelmet, a Comcast ellen az utóbbi időben több per is indult hasonló okokból. Az ügyfélszolgálatos kér egy kis türelmet, majd hamarosan felajánl az ügyfélnek egy olyan internetcsomagot, ami azonos feltételek mellett 75 helyett csak 65 dollárba kerül havonta. Ez azt jelenti, hogy a chatbot évente 120 dollárt, vagyis nagyjából 50 ezer forintot spórolt meg a felhasználónak.
Ahogy az a fenti videóban is látható, a ChatGPT valóban megdöbbentően emberien beszélget az ügyfélszolgálattal, bár ahogy arra a videót közzétevő Joshua Browder is felhívja a figyelmet, még van min csiszolni. A legfeltűnőbb, hogy a chatbot nagyon illedelmes, vagyis akkor is kötelezően válaszol az ügyfélszolgálatos üzenetére, amikor az csak annyit ír, hogy "nagyon szívesen", ráadásul legalább egyszer pontosan meg is ismétli a koràbban használt kifejezést, ami szintén kicsit gyanússá teszi a mesterséges intelligenciát.
(Futurism, Borítókép:
Charanjeet Dhiman/Unsplash)