A Verge-ön megjelent hír szerint az Artemis projekt célja, hogy felismerje, amikor egy felhasználó azzal a céllal lép kapcsolatba fiatalokkal, hogy a bizalmukba férkőzzön, majd akár személyesen, akár online szexuálisan közeledjen hozzájuk. Ha a rendszer ilyet észlel, akkor az adott beszélgetést egy moderátornak továbbítja, aki mérlegeli, hogy kapcsolatba lépjen-e az Egyesült Államokban ilyen ügyekben illetékes szervvel. Azzal, hogy a Microsoft nem tartja meg magának ezt a megoldást, lehetővé teszi, hogy más, chatet üzemeltető platformok is eggyel biztonságosabban működhessenek, ha beépítik az Artemist saját szolgáltatásukba.
Folyamatos a vita arról, hogy a digitális platformoknak mekkora szerepet kell vállalniuk abban, hogy a felhasználóik lelki, fizikai biztonságát szavatolják. Míg az, hogy az álhírekkel kapcsolatban mennyire legyenek megengedőek a közösségi oldalak, egyáltalán nem egyértelmű, addig a fiatalok védelme elméletileg mindenhol elsődleges fontosságú. És egészen addig az is marad, amíg más tervekkel, értékekkel, technológiákkal össze nem akad.
Már William Barr amerikai főügyész is azt kéri az Apple-től, hogy törje fel a floridai lövöldözés elkövetőjének a telefonjait. Ahogyan a Rakéta is megírta, a három halálos áldozattal járó terrorcselekmény újra felhevítette a vitát a titkosítás előnyeiről és hátrányairól. Feltehetőleg a Microsoft megoldása is csak addig tud működni, amíg nem csak a chatelő felek férnek hozzá a kettejük közt zajló beszélgetésekhez.
Ha a Facebook megvalósítja a tervét, és mindhárom hozzá tartozó, a fiatalok körében is népszerű szolgáltatás, a Messenger, a WhatsApp és az Instagram is end-to-end titkosítva lesznek, vagyis a végpontokon ülő felhasználókon kívül senki sem látja majd, hogy mi történik a chatszobában, sokkal nehezebb lesz az Artemishez hasonló megoldásokat alkalmazni. Persze elég erőforrással és kreativitással így is lehet segíteni a bajban lévő felhasználókon, például fel lehet készíteni arra a rendszert, hogy helyben megvizsgálja a chat szövegét, és megpróbálja megállapítani, hogy szerepelnek-e benne aggasztó, esetleg veszélyes helyzetre utaló szavak, sőt, a csatolt fotók, videók tartalma ugyanígy vizsgálható lehet anélkül, hogy azokat elküldené a program egy központi szerverre, de a lehetőségek lényegesen korlátozottabbak.
Az, hogy egy technológiai óriás elkészít valamit, amivel egy valós veszélyt próbál elhárítani, majd azt mások rendelkezésére bocsátja, hatalmas előrelépés. Ha mások is követik a Microsoft példáját, és a rendelkezésükre álló erőforrásokat komoly problémák megoldása mögé állítják, majd az így létrejövő ötleteket, eszközöket nem tartják meg maguknak, akkor egy pillanatra megmutatják, hogy néha hasznos, hogy ilyen óriásira nőttek ezek a cégek.
(Fotó: Pixabay)