1950-ben Enrico Fermi fizikus feltette azóta jól ismert, gondolatébresztő kérdését: ha ennyi bolygó és csillag akad a galaxisban, miért nem találtuk még nyomát a földönkívüli életnek? Ez a kérdés a Fermi-paradoxon – aminek számtalan, nevezzük így, kreatívabbnál kreatívabb megoldása született azóta – ezek egy részéről mi is írtunk.
Egy nemrégiben, a The Astrophysical Journalban megjelent tanulmány viszont új nézőpontot vezet be, az eddigi, jellemzően amúgy elég sötét válaszok mellé:
Mi van, ha a fejlett földönkívüli civilizációk eleve nem használnak olyan nagy mennyiségű energiát, amely észlelhetővé tenné őket a számunkra?
A kutatócsoport, amelyet Ravi Kopparapu vezetett a NASA Goddard Űrrepülési Központjában, arra a következtetésre jutott, hogy az idegen társadalmak terjeszkedés, expanzió nélkül is fennmaradahatnak, méghozzá úgy, hogy szabályozzák a népességszámuk, és fenntartható mód oldják meg az energiaellátásuk – számol be róla a Gizmodo. Miként Kopparapu megjegyzi:
“Lehetséges, hogy (ezek) a civilizációk nem érzik szükségét a galaxis egészének a benépesítésére, mert akár nagyon magas életszínvonal mellett is fenntartható népesség- és energiafelhasználási szinteket érhetnek el.”
Magyarán egy ilyen civilizáció nem óhajt “kirajzani”, ehelyett békésen eléldegélnek a saját csillagrendszerükben, esetleg pár közeli rendszerre is átterjeszkedhetnek, de ennyi – szó sincs itt galaktikus birodalomról.
A tanulmányban ennek megfelelően arról írnak, hogy miként tudnánk szilícium alapú napelemeket észlelni az exobolygókon. Azért épp a szilíciumra esett a választás, mivel ez az elem bőséggel szokott előfordulni, ráadásul a földi tapasztalatok alapján költséghatékony is.
A kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a NASA Nagy Obszervatóriumok programjának kiemelt projektje, a Habitable Worlds Observatory nevű, következő generációs teleszkóp hogyan lenne képes észlelni a Tejútrendszer exobolygóit. A teleszkóp fejlesztésének első fázisa amúgy 2029-ben kezdődik. A csapat modellezett egy Föld-szerű bolygót, amelyet tehát különböző mértékben “borítottak be” szilícium alapú napelemekkel a szimulációban, és azt tesztelték, hogy a teleszkóp képes-e észlelni ezeket az úgynevezett “technológiai aláírásokat” 30 fényév távolságból.
Az eredmények szerint legalább több száz órás megfigyelésre lenne szükség ahhoz, hogy észleljük ezt a technológiát a tervezett teleszkóppal abban a rendkívüli esetben, ha az exobolygó területének 23 százalékát napelemek borítanák. Azért “rendkívüli” egy ilyen forgatókönyv, mert miként azt a csapat a kontextus kedvéért megjegyezte: a Földön elég lenne a szárazföldi területek mindössze kilenc százalékát lefedni napelemekkel ahhoz, hogy 30 milliárd ember magas életszínvonalon élhessen. A bolygó területének majdnem negyedét lefedő napelemek így extrém és szükségtelen mennyiségű energiát jelentenének a Föld jelenlegi energiaigényeihez képest.
Mint Vincent Kofman, a tanulmány társszerzője ehhez még hozzátette:
“Egy olyan társadalom, amely képes hatalmas szerkezeteket elhelyezni az űrben, valószínűleg hozzáférne a nukleáris fúzióhoz vagy más helytakarékos energiaforrásokhoz.”
A tanulmány kiemeli, hogy a földönkívüli civilizációk olyan energiaforrásokat használhatnak, amelyek meghaladják a jelenlegi ismereteinket, így még nehezebben észlelhetőek, mint azt hisszük – erről egyébként épp a múltkor írtunk a tachionok kapcsán:
Ehhez társul továbbá, hogy az űr – nem lehet eléggé hangsúlyozni – elképesztően óriási, amit mi erősen korlátozott megfigyelési idő mellett vizsgálunk. Ahogy a SETI Intézet is megjegyzi:
“A Fermi-paradoxon talán annyit jelent, hogy a kis helyi megfigyelésünkből próbálunk hatalmas következtetéseket levonni. Ez olyan, mintha kinéznénk az ablakon, és arra jutnánk, hogy a medvék tulajdonképpen nem is léteznek, mivel épp nem látunk egyet sem”
(Kép: Az Australia Telescope Compact Array öt antennája, közel Narrabri-hoz, Új-Dél-Wales-ben, forrás: John Masterson/CSIRO, via: Wikipédia)