A NASA több mint három évtizedig szálka volt Ausztrália szemében

2020 / 08 / 02 / Perei Dóra
A NASA több mint három évtizedig szálka volt Ausztrália szemében
A Skylabbal felmerülő költségeket körülbelül 2,2 millió dollárra becsülték, noha egy számla rendezetlenül maradt több mint három évtizedig: egy négyszáz dolláros szemetelési büntetés, amit Ausztrália szabott ki a NASA-ra, az űrügynökség azonban ezt nem vette komolyan.

A landolás eredeti célpontja Fokvárostól ezerháromszáz kilométerre délkeletre, az Indiai-óceánon lett volna, ami kellően távol esett minden lakott településtől, hajó- és repülőjárattól. A dolgok persze másként alakultak, így végül Ausztrália délnyugati szeglete is kapott a maradványokból, és az azt kísérő 'tűzijátékból'. Bár személyi sérülés és komolyabb kár nem történt, Esperance városa a becsapódás után szemetelés címszóval kiállított egy csekket négyszáz dollárról az Egyesült Államoknak. (Az nem világos, hogy mindezt viccből tették, vagy tényleg ki akarták fizettetni a takarítás költségeit.)

A büntetést közvetlenül elküldték a NASA-nak, ahol azonban csak legyintettek az egészre, sőt jól is szórakoztak rajta.

Teltek-múltak az évek, mígnem egy nap 2009-ben egy kaliforniai rádiós műsorvezető, Scott Barley a Skylab-évforduló alkalmából elmesélte közönségének a sztorit, és arra kérte a hallgatókat, dobják össze a büntetés összegét. Az adakozás percek alatt sikerrel zárult, és a California Highway Radio hivatalosan törlesztette a NASA harminc éves adósságát. Barleyt ezután Esperanceba hívták, ahol tiszteletbeli polgárrá avatták. Furcsa dolog ez, de a kisváros többszörösen hasznot húzott a Skylabból, a becsapódás előtti napok médiafelhajtásában ugyanis az egyik kaliforniai napilap, a San Francisco Examiner

tízezer dollárt ajánlott fel annak, aki először visz be a szerkesztőségbe egy igazoltan a Skylab roncsaiból származó darabot.

A pénzt egy tizenhét éves helybéli kamasz, Stan Thornton kapta, aki felkapott egy füstölgő fémlapot a házuk udvaráról, majd az első repülővel San Franciscóba utazott, hogy leadja. A NASA teljes hallgatásba burkolózott, azonban tény, hogy azóta nem történt hasonló szemetelési incidens.

(Fotó: Needpix)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Miután a nehézvizet felfedezték, szinte rögtön meg is kóstolták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.