A NASA több mint három évtizedig szálka volt Ausztrália szemében

2020 / 08 / 02 / Perei Dóra
A NASA több mint három évtizedig szálka volt Ausztrália szemében
A Skylabbal felmerülő költségeket körülbelül 2,2 millió dollárra becsülték, noha egy számla rendezetlenül maradt több mint három évtizedig: egy négyszáz dolláros szemetelési büntetés, amit Ausztrália szabott ki a NASA-ra, az űrügynökség azonban ezt nem vette komolyan.

A landolás eredeti célpontja Fokvárostól ezerháromszáz kilométerre délkeletre, az Indiai-óceánon lett volna, ami kellően távol esett minden lakott településtől, hajó- és repülőjárattól. A dolgok persze másként alakultak, így végül Ausztrália délnyugati szeglete is kapott a maradványokból, és az azt kísérő 'tűzijátékból'. Bár személyi sérülés és komolyabb kár nem történt, Esperance városa a becsapódás után szemetelés címszóval kiállított egy csekket négyszáz dollárról az Egyesült Államoknak. (Az nem világos, hogy mindezt viccből tették, vagy tényleg ki akarták fizettetni a takarítás költségeit.)

A büntetést közvetlenül elküldték a NASA-nak, ahol azonban csak legyintettek az egészre, sőt jól is szórakoztak rajta.

Teltek-múltak az évek, mígnem egy nap 2009-ben egy kaliforniai rádiós műsorvezető, Scott Barley a Skylab-évforduló alkalmából elmesélte közönségének a sztorit, és arra kérte a hallgatókat, dobják össze a büntetés összegét. Az adakozás percek alatt sikerrel zárult, és a California Highway Radio hivatalosan törlesztette a NASA harminc éves adósságát. Barleyt ezután Esperanceba hívták, ahol tiszteletbeli polgárrá avatták. Furcsa dolog ez, de a kisváros többszörösen hasznot húzott a Skylabból, a becsapódás előtti napok médiafelhajtásában ugyanis az egyik kaliforniai napilap, a San Francisco Examiner

tízezer dollárt ajánlott fel annak, aki először visz be a szerkesztőségbe egy igazoltan a Skylab roncsaiból származó darabot.

A pénzt egy tizenhét éves helybéli kamasz, Stan Thornton kapta, aki felkapott egy füstölgő fémlapot a házuk udvaráról, majd az első repülővel San Franciscóba utazott, hogy leadja. A NASA teljes hallgatásba burkolózott, azonban tény, hogy azóta nem történt hasonló szemetelési incidens.

(Fotó: Needpix)


Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
A tizenhat szekcióban zajló rendezvényen már elindulni is presztízst jelent, egy helyezés pedig az akadémiai és a vállalati szférában is egyedülálló ajánlólevél, ezért megkérdeztünk két díjazottat, hogy mi kell a sikeres szerepléshez.
Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
Hogyan lehet OTDK-t nyerni? Megkérdeztük azokat, akiknek már sikerült
Két, korábban kitüntetett hallgatót kérdeztünk arról, hogy miben látják a siker titkát.
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
Új szintre emeli az otthoni hálózatod sebességét és stabilitását.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.