A nemrég még radioaktív fukusimai zónába visszatérhetnek a lakosok

2022 / 06 / 14 / Bobák Zsófia
A nemrég még radioaktív fukusimai zónába visszatérhetnek a lakosok
Először engedték, hogy visszaköltözzenek az emberek egy olyan faluba, amely a visszatérés szempontjából "nehezen beköltözhetőként" osztályoztak, de hiába a tiltás felemelése, csak néhány lakó szeretne újra a környéken lakni.

Az úgynevezett difficult-to-return zónák Fukusima prefektúrában azokat a helyszíneket jelzik, amelyek esetében a japán kormány úgy ítélte meg, hogy valószínűleg sokáig nem lesz lehetősége a kitelepített lakóknak a visszatérésre a magas sugárzási szint miatt. A 2011-es fukusimai katasztrófát követően, amelynek során megrongálódott a fukusimai atomerőmű és nagy mennyiségű tellúr izotóp, radioaktív cézium és radioaktív jód került a környezetbe, különböző veszélyességi szinteket állapítottak meg a környező régiók besorolására: a legkevésbé kockázatos zónákba, például Tamura, Hirono és Kawaucsi települések bizonyos területeire már egy évvel az esemény után visszaköltözhettek a lakók, akiknek a minél hamarabb távozást javasolták a március 11-e utáni hetekben, míg ugyanezeknek a városoknak az erőműhöz közelebbi, a 20 kilométeres tilalmi zónába eső részébe 2014-ben engedték a visszatérést a fertőtlenítési munkák befejezése után.

Néhány falu azonban a lakók újrabetelepítése szempontjából különösen kockázatosnak ítélt zónában található: itt a levegőben mért évi sugárzási érték a baleset utáni évben meghaladta az évi 50 mSv-et és nem esett 20 mSv alá még hat évvel később sem. Ez ugyan nem haladja meg azt a maximális értéket, amelyet a sugárveszélyes helyen dolgozókra ható évi dózis tekintetében még elfogadhatónak ítélnek a hatóságok, de tartós lakhatás esetén problémás lehet, különösen, hogy a japán kormány a fukusimai események után rendkívül szigorú szabályokat hozott a sugárzási értékeket illetően.


Sugárzási értékek Fukusima környékén 2011 március 16-án

A prefektúrából származó (és minden más) élelmiszerek számára például a nemzetközileg elfogadott és sok országban érvényes CODEX helyett egy másfajta rendszer alapján állapítják meg az elfogadható mennyiségű radionuklidek arányát: az EU sztenderdjeihez képest tizedannyi cézium 134 és 137 tartalmat engedélyeznek csak a japán kormány 2017-es közleménye szerint, bár 2015-ben az Európai Parlament is szorgalmazta az élelmiszerek radionuklid tartalmának alaposabb ellenőrzéséről és szigorúbb betartatásáról szóló szabályok bevezetését a fukusimai balesetre való reagálás részeként.

Katsurao falu egyik régiója az egyike azoknak a zónáknak, amelyek a legveszélyesebbnek számítottak a hosszú távú ott tartózkodás szempontjából egészen mostanáig: a kormány ugyanis június 12-én felemelte a tiltást, eltávolították a barikádokat az utakról és a lakók visszatérhetnek az otthonainkba. Az ország miniszterelnöke, Kisida Fumio a döntés meghozataláról szóló sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy ez egy fontos lépés Fukusima újjáépítésének folyamatában és hamarosan a többi hasonló besorolású zónát is megnyitják a lakók előtt. Az emberek azonban vonakodnak visszaköltözni, abból a 82 lakóból, akik itt regisztrálták a lakóhelyüket, csak négyen jelezték a visszatérési szándékukat - számolt be az eseményről a Nippon Tv.

A Mainichi leírása szerint a hezitálás oka többek között a sugármentesítési munkák hiányossága is lehet, mivel a fertőtlenítést a hatóságok csak közvetlenül a lakókörzetekben és azoknak környékén végezték el. Katsurao más részeibe, amelyeket 2016-ban nyitottak meg, azután engedték vissza a lakosokat, hogy az évi sugárzási dózis 50 mSv alá esett vissza a mérések szerint, vagyis a sugárterhelés szintje kockázatosnak tűnhet az emberek számára.

(Fotó: Getty Images/Tomohiro Ohsumi: a borítókép a Katsuraóhoz hasonló besorolású Tomiokát ábrázolja, Flickr/vizpix)

Új térképen láthatjuk a nyugat-európai talaj radioaktivitását Ahhoz, hogy a szakemberek felmérjék a talaj erózióját, referenciapontokat kell találniuk, melyekre tökéletesen alkalmasak az évek során talajba jutott, emberi eredetű radioaktív anyagok.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.