A Parker szonda túlélte a Nappal való, történelmi találkozást!

2024 / 12 / 28 / Felkai Ádám
A Parker szonda túlélte a Nappal való, történelmi találkozást!
Karácsonykor, december 24-én a Parker történelmi közelségbe került a Naphoz, olyan közel, mint eddig egyetlen ember alkotta szerkezet sem. A Parker most a vártnál hamarabb adott magáról életjelet – eszerint tehát túlélte a történelmi megközelítését a csillagunknak!

A Parker Solar Probe 2024. december 24-én minden eddiginél közelebb került a Nap felszínéhez: mintegy 6,1 millió kilométer távolságra, és eközben nagyjából 690 000 kilométer per óra sebességgel száguldott. Ez a Naphoz valaha legközelebb jutott ember alkotta űreszköz azóta “hazatelefonált”, ráadásul hamarabb a vártnál, jelezve, hogy sértetlenül átvészelte az extrém körülményeket, és rendeltetésszerűen működik. A történelmi megközelítésről korábban mi is írtunk:

Karácsonykor a Holdra szálláshoz hasonló jelentőségű esemény történt – csak a Napon “Ember által készített tárgy még soha nem jutott el ilyen közel egy csillaghoz” – nyilatkozták a Parker szondáról, amely történelmi küldetést hajtott végre tegnap.

A Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumában (APL) dolgozó irányítócsapat december 26-án, helyi idő szerint éjfél előtt fogta a szonda “biztonságban vagyok” jelzését, amely megerősítette, hogy a Parker Solar Probe kifogástalan állapotban van. A várakozások szerint a részletes műszaki adatok (telemetria) 2025. január 1-jén érkeznek, ekkor tudják majd a kutatók áttekinteni, milyen tudományos információkat sikerült gyűjteni erről a rendkívül közeli átrepülésről, vagyis ekkor derül ki, hogy sikerült-e új információkat begyűjteni a Nap koronájáról és a napszél eredetéről.

A 2018-ban indított küldetés célja ugyanis, hogy a Parker Solar Probe “megérintse” a Napot, azaz közvetlenül áthatoljon a Nap koronáján, ahol a hőmérséklet elérheti a 980 °C-ot. Ez a környezet sokkal forróbb, mint a csillag felszíne, és a tudósok régóta kutatják, miért melegszik fel ennyire a korona. A szonda segítségével azt is szeretnék megérteni, hogyan gyorsulnak fel a napszél részecskéi majdnem a fénysebesség tizedéig, és hogyan terjednek ki a Napból a bolygóközi térbe. A Parker Solar Probe már számos keringést végzett a Nap körül, minden alkalommal egyre közelebb került a rendszerünk csillagához – most pedig végre elérte a küldetés csúcspontját.

A történelmi megközelítést hét alkalommal végrehajtott Vénusz-mellett elhaladó gravitációs hintamanőver tette lehetővé, amelyek mindegyike növelte a szonda sebességét. A mostani, huszonkettedik elrepülés egyben a legközelebbi, de a tervek szerint 2025 márciusában és júniusában még két hasonlóan szoros megközelítés vár a Parkerre. Ahogy Arik Posner, a NASA Parker Solar Probe programtudósa fogalmazott, ez a küldetés jó példa arra, hogyan válaszolja meg az űrkutatás a Világegyetemről alkotott régi kérdéseinket.

A Parker Solar Probe a NASA “Living With a Star” (Élet egy csillag mellett) programjának részeként épült, amelyet a Goddard Űrközpont irányít a NASA washingtoni Tudományos Igazgatósága számára. A szondát az APL tervezte, építette és üzemelteti, így minden szükséges háttértámogatás adott a rekordokat döntő Nap-közeli mérésekhez.

(Forrás: IFLScience, NASA, Kép: NASA's Goddard Space Flight Center)


Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.