A Rheinmetall az idei Eurosatory kiállításon mutatta be azt a fegyvert, amely a gránátvető és a gyalogsági rohampuska előnyeit egyesítené – a végeredmény magyarán egy könnyen használható, ismerős kialakítású eszköz lenne, amely a gyalogos egységeknek az adott céltípushoz könnyedén adaptálható, hatalmas tűzerőt biztosít – ez az SSW40, teljes nevén: Squad Support Weapon 40 – számol be róla a The Warzone. A fegyver külön érdekessége, hogy ez a WZ újságírója szerint (és talán nem is véletlen) majdnem teljesen úgy néz ki, mint az a fegyver, amit a terminátor egységek használtak a filmbeli jövőben.
A vállalat szerint egyébként ez az a világ első automata, tárral működő, vállból tüzelhető gránátvetője, de az nem világos, hogy ez azt jelenti-e, hogy a fegyver félautomata vagy akár teljesen automata módban is használható. A TW írója szerint így ez az elsőség is kérdéses, mert lehet, hogy azt jelenti, hogy ez a kategória első teljesen automata fegyvere, de jelentheti azt is, hogy ez az első olyan gránátvető, amely félautomata, de tradicionális módon, tehát vállból lehet tüzelni vele, mint egy rohampuskával. A Rheinmetall közleménye szerint egyébként direkt törekedtek arra, hogy olyan fegyvert készítsenek, amely minden szempontból hasonlít a hagyományos rohampuskára a mind könnyebb használhatóság érdekében.
Az SSW40 egyébként a Rheinmetall és a Milkor USA által közösen fejlesztett Hydra elnevezésű prototípuson alapszik – ez utóbbit először még 2012-ben jelentették be, majd 2016 mutatták be egy kiállításon. Emiatt aztán a Hydra segítségével talán levonható egy-két következtetés a végleges SSW40-ről: az például ismert, hogy a Hydra egy hidraulikus ütközőcsövet is tartalmaz, amelynek köszönhetően teljesen automatikus tüzelési módban 10 lövést tud leadni kevesebb mint két másodperc alatt. A Hydra kiállított változatának a tárában hat lövedék volt, de négy- és tízlövedékes tárak is elérhetőek voltak ahhoz az eszközhöz. A cég kiemeli azt is, hogy az SSW40 visszarúgás-csökkentő és önszabályozó visszarúgás-rendszerének működését segíti a vállalat 40 mm-es alacsony sebességű (LV) lőszertípusa is. Emellett azonban az eszköz használhatja a legújabb, 40 mm-es közepes sebességű (MV) lőszercsaládot is, amelybe nagy robbanóerejű repeszlövedékek, páncéltörő típusok, de nem halálos lövedékek is tartoznak – úgy mint: könnygáz-, ajtótörés-, gyakorló-, füst- és villanó gránátok.
A cég szerint ráadásul a fegyverben elég tárat cserélni, hogy új célpont ellen lehessen bevetni – vagyis a páncélosok ellen be lehet vetni a páncéltörő gránátot, majd ezt át lehet váltani gyalogság elleni vagy akár nem halálos lövedékekre is mindössze egy tárcserével. A kiegészítők közt lézermodulok, tűzvezérlő irányzékok és programozórendszerek találhatóak – ez utóbbiak segítségével a robbanó lőszer beállítható úgy is, hogy a fedezék mögött (mint például nyitott ajtók, ablakok) robbanjon.
A hasonló fegyvereknek tehát sok hátulütőjét sikerült kiküszöbölni, a kérdés csak az, hogy lehetséges-e elég lőszert cipelni hozzá (magyarán mennyire nehéz egy-egy tár), mert ha ezt a kérdést is megoldják, akkor a könnyű, de nagyon mobilis gyalogoscsapatok irdatlan és könnyen adaptálható tűzerővel léphetnek a harctérre.
(Képek: Rheinmetall)