Az ETH Zürich kutatói 2019-ben mutatták be először a két keréken guruló és ugrani is képes Ascento robotot, aminek potenciális felhasználási területei között a járőrözés és a megfigyelési/ellenőrzési feladatok is helyet kaptak. A diákprojektként indult program során a gép egyre fejlettebb verziót hozták létre, majd megjelent Ascentónak az a változata is, amelyet ma már kifejezetten szolgáltatási jelleggel alkalmaznak, illetve bérbeadásra szánnak RaaS (Robots as a Service, Robot mint Szolgáltatás) rendszerben. A gép első típusa még csak 1,5 óra működésre volt képes egy feltöltéssel, 0,4 méteres magasságba tudott felugrani és 8 km/h-a volt a maximális sebessége, de a 2021-ben megjelent Ascento Pro már nyolc órás üzemelési időt kínál, cserélhető akkumulátorral rendelkezik, 12 km/h-ával tud haladni és teljesen automatizált.
A robotot a gyártó elsősorban felügyeleti munkák elvégzésére szánja és legújabb videójukban be is mutatták, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan betanítani arra, hogy mely helyszíneket figyelje meg és milyen útvonalakat járjon be. A hibrid rendszer "a mesterséges intelligencia algoritmusokat az emberi döntéshozatali képességekkel kombinálja" a leírás szerint és a rugalmas struktúrájának, valamint jókora és stabil kerekeinek köszönhetően könnyen boldogul minden terepen, még a padkán is át tud ugratni.
A robot nem feltétlenül veszi el a biztonsági őrök munkáját, inkább segítséget jelent, amivel időt spórolnak, így a robot szemein (kameráin és érzékelőin) át egyszerre több helyszínt is ellenőrzés alatt tarthatnak. A gép azokat a szokásostól eltérő körülményeket, amelyeknek felismerésére betanították, automatikusan jelzi - ilyenkor távoli irányítással a kezelője közelebbről is meg tudja vizsgálni a helyszínt, anélkül, hogy el kellene hagynia a központot.
"Az őrök szeretik, mert az irodában nem esik vagy havazik."
- szól az Ascento előnyeit részletező bemutatás.
A felügyeleti, ellenőrzési és rendfenntartási munkákat több helyen, egyre gyakrabban bízzák robotokra, mivel bizonyos egyszerű feladatokat hatásosan meg lehet oldani a segítségükkel és akár a nap huszonnégy órájában végzik a szolgálatot. Amennyiben csak adatgyűjtésre alkalmazzák őket, addig bőven elegendőek a képességeik, valamint a mikrofonjaik használatával egy-egy intézmény látogatóival is tudnak távolról kommunikálni az őrök, de komplexebb célokra, például fontos döntések meghozatalára, illegális behatolás megakadályozására, vagy egyéb, emberi jelenlétet igénylő szituációban való alkalmazásra már kevésbé alkalmasak. A robotizált rendfenntartás pedig akár disztópikus és a lakosok számára kényelmetlen formát is ölthet, mikor az utcákon járőröző, esetleg parancsokat osztogató gépekkel, robotkutyákkal és guruló robotzsarukkal találkoznak a hétköznapi teendőik végzése során.
(Fotó: Ascento)