A Rocket Lab közelről is megmutatta, hogyan lehet a levegőben elkapni a világűrből visszatérő rakétát

2022 / 05 / 13 / Bobák Zsófia
A Rocket Lab közelről is megmutatta, hogyan lehet a levegőben elkapni a világűrből visszatérő rakétát
A There and Back Again misszió még csak a kezdet, a cél, hogy az Electron rakéta első fokozatát újrafelhasználhatóvá tegyék és jelentősen csökkentsék a kilövések költségeit.

A Rocket Lab munkatársai május 2-án tesztelték újszerű módszerüket, amivel az általuk fejlesztett Electron rakéták indításának költségeit tervezik csökkenteni: a speciális művelet során az eredeti elképzelés szerint egy helikopter segítségével kapják el az űrből visszatérő rakéta első fokozatát, hogy ezzel megmentsék az óceánba csapódástól és újra fel tudják használni egy következő küldetés alkalmával.

A módszer egyedi jellege miatt nem lehetett biztosan tudni, hogy sikerrel jár-e a próba és végül amolyan félsiker született: az ejtőernyőkkel előzetesen lefékezett rakétát a Sikorsky helikopterről kiengedett kampóval elkapták, majd nem sokkal később el is engedték, mivel a korábbi tesztek során detektált terheléstől eltérő értékeket mértek a művelet közben. Peter Becknek, a Rocket Lab alapítójának megfogalmazása szerint a missziót kivitelező csapat nem volt teljesen elégedett azzal, ahogyan a rakéta és a helikopter repült, ezért döntöttek úgy, hogy elengedik az első fokozatot, ami így az óceánba zuhant, de a cég így is eredményesnek tartja a demonstrációt és a tesztek folytatását tervezi.

Azt, hogy egészen pontosan hogyan is nézett ki a próba, két napja egy Twitteren megosztott videóban mutatta be a Rocket Lab, a felvételeken látható, hogy a rakétafokozat, illetve a helikopter szemszögéből nézve milyen módon kapcsolódott a kampó a rakéta ejtőernyőjéhez.

A There and Back Again misszió egyébként nem csak a módszer teszteléséről szólt, hanem műholdak pályára állításáról is, ebben a tekintetben sikerrel zárult a küldetés, mivel mind a 34 űreszközt eljuttatták a rendeltetési helyükre és napszinkron pályára állították őket.

(Fotó: Rocket Lab)

Helikopter fogja elkapni a levegőben a világűrből visszatérő rakétát A már többször tesztelt módszert a Rocket Lab most egy, a világűrből visszatérő rakétafokozatnál fogja alkalmazni.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.