A SpaceX július 4-én egy videót is közzétett az X-csatornáján a legutóbbi teszt fontosabb mozzanatairól, azonban a két és fél perces videó végére egy apró érdekességet is odabiggyesztettek, ami már a következő, ötödik teszt egyik célkitűzését vetíti előre. A videó utolsó másodperceiben ugyanis az látszik, ahogy a Starshipet szállító Super Heavy hordozórakéta a Földre visszatérve megközelít egy hatalmas tornyot, ami arra utal, hogy a következő teszten a rakétát megpróbálják egyben visszahozni. A jelenet egyébként egy korábban közzéttett animációból származik, amit itt lehet megnézni.
The fourth flight of Starship brought us closer to a rapidly reusable future pic.twitter.com/maSky0Rsjy
— SpaceX (@SpaceX) July 4, 2024
Ahogy a Falcon-9 esetében, a SpaceX a Starship-rendszert is többször felhasználhatóra tervezte, ami azt jelenti, hogy elméletben mind maga az űrhajó, mind pedig a 70 méter magas hordozórakéta vissza tud térni a Földre és landolni anélkül, hogy használhatatlanná válna. Ebből az eddigi teszteken ugyanakkor semmit sem láthattunk, hiszen a Starship és a Super Heavy vagy felrobbant még repülés közben vagy pedig a terveknek megfelelően az óceánban landolt.
A Starship a Falcon-9-hez hasonlóan egy szárazföldi vagy vízi platformon landolhat a jövőben, a Super Heavy esetében viszont a SpaceX más megoldás mellett döntött: a célra kifejlesztettek egy karokkal rendelkező tornyot, ami reményeik szerint képes lesz elkapni a visszaérkező hordozórakétát, így arra nem kell nehéz lábakat rakniuk a landoláshoz, emellett rövidebb idő alatt lesz ismét bevethető. A Mechazilla névre keresztelt torony tesztjéről a SpaceX nemrég egy videót is közzétett:
Starbase team testing the tower chopsticks for the upcoming catch of a Super Heavy booster pic.twitter.com/mwkefizmwO
— SpaceX (@SpaceX) June 27, 2024
A Space.com szerint korábban Elon Musk is megerősítette, hogy a következő teszten megpróbálják elkapni a Super Heavyt - erre a tervek szerint július végén kerülhet sor.
A hónap vége így elég mozgalmasan alakul a SpaceX számára, hiszen jelen állás szerint alig néhány nappal később indulhat útnak a Polaris Dawn misszió is, ami az első olyan küldetés lesz, amelynek során civil asztronauták űrsétát tesznek.