A SpaceX olyasmire készül a Starship következő tesztjénél, amit előttük még senki sem csinált

2024 / 07 / 07 / Bobák Áron
A SpaceX olyasmire készül a Starship következő tesztjénél, amit előttük még senki sem csinált
A Mars-rakéta legutóbbi tesztjén minden kitűzött célt sikerült teljesíteni, így Elon Musk cége elérkezettnek látja az időt, hogy újabb lépést tegyenek.

A SpaceX július 4-én egy videót is közzétett az X-csatornáján a legutóbbi teszt fontosabb mozzanatairól, azonban a két és fél perces videó végére egy apró érdekességet is odabiggyesztettek, ami már a következő, ötödik teszt egyik célkitűzését vetíti előre. A videó utolsó másodperceiben ugyanis az látszik, ahogy a Starshipet szállító Super Heavy hordozórakéta a Földre visszatérve megközelít egy hatalmas tornyot, ami arra utal, hogy a következő teszten a rakétát megpróbálják egyben visszahozni. A jelenet egyébként egy korábban közzéttett animációból származik, amit itt lehet megnézni.

Ahogy a Falcon-9 esetében, a SpaceX a Starship-rendszert is többször felhasználhatóra tervezte, ami azt jelenti, hogy elméletben mind maga az űrhajó, mind pedig a 70 méter magas hordozórakéta vissza tud térni a Földre és landolni anélkül, hogy használhatatlanná válna. Ebből az eddigi teszteken ugyanakkor semmit sem láthattunk, hiszen a Starship és a Super Heavy vagy felrobbant még repülés közben vagy pedig a terveknek megfelelően az óceánban landolt.

A Starship a Falcon-9-hez hasonlóan egy szárazföldi vagy vízi platformon landolhat a jövőben, a Super Heavy esetében viszont a SpaceX más megoldás mellett döntött: a célra kifejlesztettek egy karokkal rendelkező tornyot, ami reményeik szerint képes lesz elkapni a visszaérkező hordozórakétát, így arra nem kell nehéz lábakat rakniuk a landoláshoz, emellett rövidebb idő alatt lesz ismét bevethető. A Mechazilla névre keresztelt torony tesztjéről a SpaceX nemrég egy videót is közzétett:

A Space.com szerint korábban Elon Musk is megerősítette, hogy a következő teszten megpróbálják elkapni a Super Heavyt - erre a tervek szerint július végén kerülhet sor.

A hónap vége így elég mozgalmasan alakul a SpaceX számára, hiszen jelen állás szerint alig néhány nappal később indulhat útnak a Polaris Dawn misszió is, ami az első olyan küldetés lesz, amelynek során civil asztronauták űrsétát tesznek.

Tökéletesen sikerült a Starship negyedik tesztje A Mars-utazásra tervezett űrhajó ismét elérte a világűrt, a SpaceX-nek pedig ezúttal már azt is sikerült demonstrálnia, hogy mind a Starship, mind a Super Heavy hordozórakéta képes kontrollált körülmények között leszállni - ezáltal a jövőben többször is felhasználhatják őket.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.