Július 31-én kerülhet sor a történelmi űrmisszióra

2024 / 07 / 05 / Bobák Áron
Július 31-én kerülhet sor a történelmi űrmisszióra
A SpaceX bejelentette a pontos dátumot, amikor elstartolhat a Polaris Dawn.

Jared Isaacman három éve nagyon komoly tettet hajtott végre a SpaceX segítségével, amikor az Inspiration4 küldetéssel tető alá hozta az első, kizárólag civil űrhajósokból álló űrmissziót. A világűrrajongó milliárdos most ennél is nagyobb dobásra készül, amire a tervek szerint már alig négy hetet kell várnunk.

A misszió egyik különlegessége - azon túl, hogy a legénységet ezúttal is csupa civil alkotja -, hogy a Dragon űrkapszula minden eddiginél magasabbra fog emelkedni, egész pontosan 700 kilométerre távolodik a Földtől, ami csaknem a duplája annak, mint amilyen messze az ISS kering. Ezzel egyébként Isaacmanék lesznek, akik a Földtől a legtávolabb jutottak az Apollo-program asztronautái óta.

Ennél is nagyobb dolog azonban, hogy az ötnapos út során a legénység két tagja űrsétát is fog tenni, ami az első alkalom lesz, hogy egy civil űrhajós ilyesmire vállalkozik. Ehhez a SpaceX kifejezetten erre a célra kifejlesztett űrruháját fogják használni, ami egyben magának a ruhának az első éles tesztje is lesz. Az űrséta egyik érdekessége, hogy a Dragon űrkapszulának nincs légzsilipje, így az űrhajósok csak úgy tudnak kijutni a világűrbe, ha eközben a kabinból az összes oxigén is elszökik - emiatt ebben a néhány órában a bentmaradóknak is űrruhában kell majd lenniük.

Isaacman társai a történelmi út során Scott Poteet, az amerikai légierő nyugalmazott alezredese, Sarah Gillis, a SpaceX űrhajósképzésének vezetője, valamint egy másik SpaceX-alkalmazott, Anna Menon lesz, aki a legénységi műveletek kidolgozásának irányítása mellett küldetésirányítási feladatokat is ellát Elon Musk cégénél.

A Polaris Dawn tudományos célokat is szolgál, hiszen a küldetés során többek között azt fogják vizsgálni, hogy milyen hatással van az űrrepülés és a kozmikus sugárzás az asztronautákra. A misszió emellett elsőként fogja tesztelni a Starlink nevű műholdas internetrendszer lézeres kommunikációját, amely a jövőbeli, Holdra és Marsra tervezett küldetések számára is hasznos információkat nyújt majd az űrbéli kommunikációs rendszerek fejlesztésével kapcsolatban.

A misszió a floridai Kennedy űrközpontból startol el egy Falcon-9 rakétával egy három küldetésből álló projekt első részeként, amelynek a harmadik misszióját a tervek szerint már a vadiúj Starshippel fogják végrehajtani.

Kiderült, hogy ki repülhet először a világűrbe a SpaceX Mars-rakétájával A név nem ismeretlen, de mégis hatalmas meglepetés.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.