s

Július 31-én kerülhet sor a történelmi űrmisszióra

2024 / 07 / 05 / Bobák Áron
Július 31-én kerülhet sor a történelmi űrmisszióra
A SpaceX bejelentette a pontos dátumot, amikor elstartolhat a Polaris Dawn.

Jared Isaacman három éve nagyon komoly tettet hajtott végre a SpaceX segítségével, amikor az Inspiration4 küldetéssel tető alá hozta az első, kizárólag civil űrhajósokból álló űrmissziót. A világűrrajongó milliárdos most ennél is nagyobb dobásra készül, amire a tervek szerint már alig négy hetet kell várnunk.

A misszió egyik különlegessége - azon túl, hogy a legénységet ezúttal is csupa civil alkotja -, hogy a Dragon űrkapszula minden eddiginél magasabbra fog emelkedni, egész pontosan 700 kilométerre távolodik a Földtől, ami csaknem a duplája annak, mint amilyen messze az ISS kering. Ezzel egyébként Isaacmanék lesznek, akik a Földtől a legtávolabb jutottak az Apollo-program asztronautái óta.

Ennél is nagyobb dolog azonban, hogy az ötnapos út során a legénység két tagja űrsétát is fog tenni, ami az első alkalom lesz, hogy egy civil űrhajós ilyesmire vállalkozik. Ehhez a SpaceX kifejezetten erre a célra kifejlesztett űrruháját fogják használni, ami egyben magának a ruhának az első éles tesztje is lesz. Az űrséta egyik érdekessége, hogy a Dragon űrkapszulának nincs légzsilipje, így az űrhajósok csak úgy tudnak kijutni a világűrbe, ha eközben a kabinból az összes oxigén is elszökik - emiatt ebben a néhány órában a bentmaradóknak is űrruhában kell majd lenniük.

Isaacman társai a történelmi út során Scott Poteet, az amerikai légierő nyugalmazott alezredese, Sarah Gillis, a SpaceX űrhajósképzésének vezetője, valamint egy másik SpaceX-alkalmazott, Anna Menon lesz, aki a legénységi műveletek kidolgozásának irányítása mellett küldetésirányítási feladatokat is ellát Elon Musk cégénél.

A Polaris Dawn tudományos célokat is szolgál, hiszen a küldetés során többek között azt fogják vizsgálni, hogy milyen hatással van az űrrepülés és a kozmikus sugárzás az asztronautákra. A misszió emellett elsőként fogja tesztelni a Starlink nevű műholdas internetrendszer lézeres kommunikációját, amely a jövőbeli, Holdra és Marsra tervezett küldetések számára is hasznos információkat nyújt majd az űrbéli kommunikációs rendszerek fejlesztésével kapcsolatban.

A misszió a floridai Kennedy űrközpontból startol el egy Falcon-9 rakétával egy három küldetésből álló projekt első részeként, amelynek a harmadik misszióját a tervek szerint már a vadiúj Starshippel fogják végrehajtani.

Kiderült, hogy ki repülhet először a világűrbe a SpaceX Mars-rakétájával A név nem ismeretlen, de mégis hatalmas meglepetés.


Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Leesett az állunk, amikor meghallgattuk a cég talán leghasznosabb mesterséges intelligenciáját.
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.