A Space.com tájékoztatása szerint Elon Musk űripari vállalata szerdán, magyar idő szerint 10.34-kor indította útjára a Falcon-9 rakétát a floridai Cape Canaveralból, fedélzetén 54 műholddal. A SpaceX-nek idén ez volt kereken a 60-ik missziója, ami azt is jelenti, hogy csaknem kétszer annyi rakétát állítottak pályára, mint 2021-ben.
A Falcon-9 gyorsítórakétája a küldetés végeztével sikeresen landolt az erre kialakított tengeri platformon, ahogy tette azt az előző tíz alkalommal is. A cég szerint ezt a hordozórakétát használták többek között a történelmi Inspiration4 és Ax-1 misszióknál is.
A SpaceX december 1-én kapta meg az engedélyt az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottságtól (FCC) 7500 második generációs műhold pályára állítására. Bár a cég eredetileg 30 ezer műholdra kért engedélyt, ám az, hogy az FCC nem azonnal adta meg az engedélyt mindegyikre, feltehetőleg még jó ideig nem fog gondot okozni, hiszen a SpaceX az elmúlt három évben mindössze 3300 Starlink-műholdat állított pályára.
Az engedély értelmében a SpaceX a továbbiakban olyan pályákra is szállíthat műholdakat, amelyeket eddig nem használhattak, ami a cég szerint jelentősen bővíti a rendszer kapacitását. Maguk a Gen2-es műholdak nagyobb sávszélességet fognak biztosítani a néhol már túlterhelt hálózatnak, emellett arra is lehetőséget biztosítanak majd, hogy az erre alkalmas okostelefonokkal közvetlenül, antenna nélkül lehessen majd csatlakozni a Starlinkhez. A SpaceX szerint emellett az új műholdak megoldják a csillagászok egyik nagy problémáját is, ugyanis azok "láthatatlanok lesznek az emberi szem számára", így nem rondítanak bele az éjszakai égboltba.
Javítás 2022.12.29.: A cikk eredeti verziójában azt írtuk, hogy a SpaceX a Szövetségi Légügyi Hatóságtól (FAA) kapta meg az engedélyt, de ezekről az engedélyekről nem az FAA, hanem a Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) dönt.
(Fotó: SpaceX/Flickr)