A SpaceX óriási űrhajója, ami a tervek szerint a jövőben a Marsra szállítja az embereket, november 19-én délután, helyi idő szerint négy órakor a levegőbe emelkedett a dél-texasi Starbase indítóállásáról. Ez volt a Starship hatodik repülési tesztje, akinek során az eredeti tervek szerint megismételték volna az októberi ötödik teszt bravúrját, vagyis az indítóállás tornyának Mechazilla névre keresztelt gigantikus karjaival kapták volna el a visszatérő Super Heavyt, azaz a Starship hordozórakétáját.
Az ötödik teszten tökéletesen végrehajtott művelet azonban a hatodik teszten meghiúsult,
miután a hardveres ellenőrzések során a rendszer valamilyen okból a művelet leállítása mellett döntött. Ezután a Super Heavy kontrollált leszállást hajtott végre a Mexikói-öböl vizében, a tőle korábban különváló Starship pedig 65 perccel az indulás után az Indiai-óceánban landolt. A Starshipnek így nem sikerült a teszt leglátványosabb részét prezentálnia a nagyközönség, köztük az eseményeket a helyszínen figyelő Donald Trump előtt, de néhány újdonságot most is tartogatott a program: először szállított például magával rakományt az űrhajó. A SpaceX erre a feladatra egy plüssbanánt jelölt ki, és korábban az űrhajó oldalán is elhelyeztek egy banánt ábrázoló matricát - a déligyümölccsel a "banana for scale" viccre utaltak, ami egy interneten terjedő mém, és lényege, hogy egy banán segítségével mérik, illetve mutatják be egy-egy tárgy méretét az emberek a fotókon.
Emellett újdonságot jelentett a Starship hőpajzsában eszközölt változtatás is, aminek során néhány helyen eltávolították a csempék egy részét, hogy alaposabban tudják vizsgálni a módosított konfiguráció "viselkedését", valamint újfajta hővédő anyagokat is kipróbáltak. A jövőben az űrhajó teljes egészét újrafelhasználhatóra tervezi a SpaceX, tehát nem csak a Super Heavy, hanem a Starship is több útra alkalmas lesz, az űreszközöket elkapó karok pedig segítik a minél gyorsabb üzembe állítást két misszió között. Elon Musk X-en közzétett bejegyzése szerint a Starship még egy alkalommal fog az óceánban landolni, majd az azt követő teszten már a robotkarok közé érkezik majd meg.
(Fotó: Brandon Bell/Getty Images)