Korábban már a Rakétán is írtunk arról, hogy az űrbéli környezet rendkívül megviseli az asztronauták szervezetét, az űrutazás egyik legfontosabb hatása pedig az immunrendszer gyengülése. A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) csapata úgy tűnik megtalálta a jelenség magyarázatát. Millie Hughes-Fulford, az egyetem munkatársa szerint az immunrendszer gyengülése változást idézhet elő a szabályozó T-sejtek aktivitásában. Ezen sejtek alapvető feladata, hogy a fertőzés legyőzése után megfékezzék az immunrendszert, a mikrogravitációs környezet azonban módosítja a sejtműködést, melynek következtében azok
idő előtt elnyomják az immunválaszt.
Jordan Spatz, a UCSF kutatója úgy véli, ahogy az űrutazások egyre gyakoribbá válnak, úgy erősödnek majd fel a hozzájuk köthető egészségügyi problémák. A tanulmány Hughes-Fulford korábbi megfigyelése alapján készült, amelyben kiderítették, hogy a T-limfociták reakciója gyengül a mikrogravitációban.
Ez már egy másik kutatás, melynek során Jennifer Barrila, a Tempei Arizonai Állami Egyetem munkatársa és kollégái első ízben tanulmányozhatták, ahogy egy kórokozó egy űrrepülés során megfertőzi az emberi sejteket. (A Salmonella typhimurium nevű kórokozó egy kontrollált, a NASA által folytatott kísérlet része volt.) Eredményeik rávilágítottak, hogy a mikrogravitációs környezet egyrészt megváltoztathatja az emberi bélsejtek molekuláris profilját, - ami a fertőzésekre adott reakciót is befolyásolhatja -, másrészt az a baktérium RNS-kifejeződésére is kihathat.
A Space Shuttle 2010-es, STS-131 jelű küldetése során az emberi bélben megtalálható hámsejteket tenyésztették: ehhez a sejteket vagy megfertőzték, vagy érintetlenül hagyták, állapotukat pedig később összehasonlították a földi kontrollkörülmények között tenyésztett sejtekével.
Kiderült, hogy az űrutazással nőhet a fertőző betegségek veszélye.
Noha a Barriláék - több kutatótársukkal egyetemben - régóta kutatják a fertőzések folyamatát, szerintük még rengeteg a tisztázatlan kérdés. Ilyen például, hogy az űrben mekkora fenyegetést jelenthetnek a kórokozók. Korábbi tanulmányok már felfedték, hogy az űrutazás befolyásolja az emberek immunrendszerét, illetve emésztőrendszeri működését, de a különleges környezet a baktériumokra is hathat. Mivel a világűrben az egészségügyi lehetőségek korlátozottak, a lehetséges veszély felmérése elengedhetetlen. A csapat azt reméli, hogy megfigyeléseik által az űrutazások biztonságosabbá válhatnak. Hozzátették: az űrbéli fertőzések alaposabb megismeréséhez természetesen további vizsgálatok szükségesek.
Az Arizonai Egyetem kutatói egy alkalommal azt vizsgálták, milyen hatást gyakorol az űrutazás az úgynevezett NK sejtek működésére. Kiderült, hogy elég mindössze negyed évet a világűrben tölteni ahhoz, hogy a sejtek komolyan roncsolódjanak. Ebből pedig az következik, hogy a szervezet védtelenebb lesz mind a vírusokkal, mind pedig egyes rákfajtákkal szemben, mint amilyen például a leukémia is. (Az NK sejtek olyan limfociták, amelyek többek között a tumoros transzformáción átesett sejtek és a vírusok elpusztítását végzik.) Az Arizonai Egyetem kutatásából kiderült, hogy a sejtek aktivitása már kilencven űrben eltöltött nap után lényegesen visszaesik, emiatt az asztronauták
leukémiát legyűrő képességei is több mint ötven százalékkal csökkentek.
A kutatásban olyan űrhajósok vettek részt, akik legalább fél évet töltöttek a világűrben. Vérmintát vettek tőlük, amit összehasonlítottak a földi kontrollcsoporttal, akik természetesen nem jártak az űrben. Bár már korábban is készültek tanulmányok arról, hogy az űrutazás növelheti egyes rákok kialakulásának esélyét, a kutatók szerint ez az első olyan tanulmány, ami kimutatja, mennyire csökken a szervezet daganatmegelőző és – legyűrő képessége már az űrutazás közben is.
Az viszont egyelőre kérdéses, hogy vajon a sugárzás, a mikrogravitáció, az asztronautákat ért stressz, vagy valami teljesen más tényező csökkenti le ennyire az NK sejtek aktivitását. A NASA által támogatott kutatás jelenleg arra koncentrál, hogy hogyan lehet megoldást találni a problémára: az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás például a Földön növeli az immunrendszer erejét, így könnyen lehet, hogy a mikrogravitációs környezetben is segíthet.
(A cikkben szereplő képek illusztrációk, forrásuk: Getty Images Hungary, Unsplash/Adrian_Lange)