A történelem elfeledett fejezete, amikor zsidók és palesztinok összefogtak a nácik ellen

2021 / 03 / 12 / Perei Dóra
A történelem elfeledett fejezete, amikor zsidók és palesztinok összefogtak a nácik ellen
Napjainkban talán el sem tudnánk képzelni hasonló szövetséget, pedig egykoron több mint tizenkétezer palesztin harcolt a brit hadseregben a németek ellen, bajtársaik között pedig szép számmal akadtak zsidó fiatalok is.

A Sykes–Picot-egyezményt sokan az arab trianonként emlegetik: hogy elkerüljék a Török Birodalom - ami a központi hatalmak oldalán harcolt a szövetségesek ellen az első világháborúban - összeomlását, Franciaország és Nagy-Britannia 1916-ban megkötötte a Sykes-Picot-paktumot, amely körülhatárolta a nagyhatalmak érdekszféráit a Közel-Keleten. A titkos egyezmény eredeti célja azonban az orosz igények korlátozása volt. A megállapodás tartalmazta egy arab államszövetség elismerését (a mai Szíria keleti, Irak északi része és Jordánia), melynek északi részét francia, déli részét pedig brit befolyási területként határozták meg. Palesztina esetén - Haifán kívül, amely a briteknek jutott - pedig meghatározták, hogy nemzetközivé kell tenni. Ám azt talán még Sir Mark Sykes brit diplomata és Francois Georges-Picot egykori bejrúti francia főkonzul, az egyezmény aláírói sem gondolták, hogy lépésük napjainkig húzódó ellenségeskedést, indulatokat vált ki a Közel-Keleten élők között. A paktumhoz hamarosan Oroszország is csatlakozott abban a reményben, hogy befolyást szerezhetnek a török területen. Az orosz forradalom kirobbanása végül ezt meghiúsította, más területeken azonban az 1920-as években hatályba léptek az egyezményben meghatározott feltételek.

Mohammed Amin al-Husszeini, aki csúnyán mellényúlt

Napjainkig sem született egyértelmű konszenzus a történészek körében arról, hogy az 1895-ben Jeruzsálemben született, jómódú palesztin családból származó Mohammed Amin al-Husszeini inkább áldozat volt, vagy a rendszer cinkosa. Ami bizonyos, hogy 1921-ben Palesztina brit vezetőitől megkapta Jeruzsálem főmuftijának kinevezését, onnantól kezdve pedig az arab nacionalizmus szószólója lett, és 1936-ban csatlakozott a palesztin vezetőkhöz az angolok elleni lázadásban. (A harmincas évek második felétől induló zsidó bevándorlás váltotta ki a palesztin mozgalmat). Gerillaakcióik fő célpontjai a zsidó telepesek, a brit hatóságok és a velük szövetkező arabok voltak. A felkelések három éve alatt körülbelül négyezren arab odaveszett,

nagy részüket nyilvánosan kivégezték, illetve tisztogatások miatt is sokan meghaltak.

1937-ben a britek eltávolították al-Husszeinit posztjáról, aki ezt követően a francia fennhatóság alá tartozó Libanonba menekült. Az egykori főmufti a második világháború alatt sem tétlenkedett, britellenes lázadásokat támogatott Irakban. Azok leverése után pedig ismét elmenekült, ezúttal Olaszországba, ahol 1941 novemberében találkozott Adolf Hitlerrel is. Ezen felül a második világháború idején folyamatos kapcsolatban állt Olaszországgal és Németországgal, akiket propagandisztikus rádióműsorok készítésében, valamint a boszniai muszlimok toborzásában való részvételével segített a Waffen-SS számára. A háború után Bejrútba menekült, ott is halt meg 1974-ben.

Palesztin-zsidó összefogás a nácik ellen

Az akkori arab társadalom megosztottságát jól mutatja, hogy amíg sokakban ellenérzést váltott ki a náci Németország, addig egyesek éltették Hitler ideológiáját. Ennek hátterében azonban valószínűleg a remény állt, hiszen a németek támogatói úgy gondolták, hogy Németország visszaadhatja számukra függetlenségüket, mivel nem úgy tűnt, hogy Nagy-Britannia és Franciaország a térségből való kivonulását tervezi. Palesztinában egyenesen megmentőként beszéltek a németekről, különösen az 1917-es Balfour-nyilatkozat aláírását követően, amelyben a brit kormány támogatását ígért a cionistáknak egy zsidó nemzeti állam létrehozásában Palesztinában. Utóbbiak mindössze egyetlen feltételt szabtak:

ne sérüljön az ott élő népek önrendelkezési joga.

Ám ahogy minden nemzetnek, úgy nekik is megvoltak a kor hősei, még ha nem is lettek közismertek: palesztinok ezrei ugyanis nyíltan felszólaltak a mufti nácibarát politikája ellen, és fellázadtak a németek, különösen Adolf Hitler ellen. Mintegy tizenkétezer palesztin önkéntes katonának állt a brit hadseregbe Észak-Afrikában és Európában, főként az olasz hadszíntéren a második világháború idején, sok esetben egymás mellett a brit hadseregbe szintén önként jelentkező zsidókkal. Megoszlott ugyanakkor, hogy ki miért jelentkezett a nácik elleni harcra: David Motadel történész szerint a palesztin önkénteseknek egy része ideológiai okokból vállalta a feladatot, a többségnél azonban a pénzügyi előnyök domináltak, mivel a jelentkezők többsége szegény, a társadalom perifériájára élő falusi vagy városi polgár volt, aki a brit hadseregben olyan ellátáshoz juthattak, amire másutt nem lett volna esélyük.

Hős gyarmati katonák, akikről senki sem emlékezett meg

Az európai történelemben nagyon kevés szó esik a gyarmati katonák háborús törekvéseiről, ehhez képest mégsem elhanyagolható a gyarmatok szerepe a szövetségesek oldalán. Egyrészt ott van az Arab Légió, amely brit parancsnokság alatt harcolt a Közel-Kelet különböző részein. Más források szerint Franciaország észak-afrikai területeiről százharmincnégyezer algériai, hetvenháromezer marokkói és huszonhatezer tunéziai segítette Európa felszabadítását a náci megszállás alól.

Albánia, a zsidók európai menedékhelye

Sokan talán nem is gondolnák, hogy a balkáni ország volt Európa egyetlen olyan desztinációja, ahol a zsidók száma megnövekedett a második világháború végére, pedig 1939-ben előbb az olasz fasiszták, majd a náci Németország megszállása alá került. Ami sokkal meglepőbb, hogy az albániai zsidóság történetére 1990-ig, a kommunista rezsim bukásáig nem derült fény - írja a New York Times. A cikkből többek között kiderül, hogy Albániában megkímélték a zsidókat, akik a körülményekhez képes

gond nélkül élhettek, dolgozhattak, megtarthatták ünnepeiket, nem voltak elszenvedői semmiféle erőszaknak.

A városokban és falvakban a keresztények és muzulmánok több száz zsidót elbújtattak, de segítették őket a partizánok is, így újra megmenekültek. Az ország a sokak által nemzeti hitvallásnak tekintett besa-nak köszönheti, hogy nemcsak megmenthette, növelte is a zsidó kisebbség számát. A besa afféle becsületkódex, a szó eredete pedig Lekë Dukagjini albán herceghez, az albánok társadalmi, gazdasági, vallási és kulturális életét a tizenötödik századi szokásjogi kánonjához (Kanuni i Lekë Dukagjinit) köthető. A besa talán legfontosabb hitvallása az elesettek és a gyengék védelme, amely a menedékkérőkre is vonatkozott – különösen, ha valakinek ezt meg is ígérték.  Szavuk betartása becsületbeli ügy volt – akár az élete árán is –, a szószegők kiállásukat veszélyeztették. Miután a Harmadik Birodalom csapatai 1943 szeptemberében megszállás alá vonták Albániát, két vlorai zsidó, Rafael Jakoel és nagybátyja felkeresték a polgármestert, aki azonnal rávágta: okosabb, ha rögtön a fővárosba mennek. Így is tettek, majd tárgyalásokba kezdtek a fasiszta kormánnyal. Jakoel unokája, Felicita szerint még listát is kaptak, a németek által összeírt zsidók neveivel, a besa azonban mindent felülírt, így a listát nem adták át.

(Fotó: Picryl, Getty Images Hungary)

További cikkek a témában:

Ezért félt még Adolf Hitler is az atombombától Fel lehet-e perzselni egy atombombával a Föld légkörét? - ez a kérdés foglalkoztatta a Manhattan Project tudósait az első kísérleti robbantás előtt.

A zsidók üldöztetése nem ért véget a második világháborúval, sőt A feljegyzések eltérő adatokról számolnak be, de megközelítőleg körülbelül egymillió zsidó maradt a koncentrációs táborokban a második világháború végén. A rabok többségének nem volt más választása, mintsem a felszabadítás után is azon a helyen maradni, ahol éveken át fogva tartották és kínozták őket. Ők lettek az úgynevezett kirekesztettek, akiket Sztálin szerint 'megfertőzött' a deportálás, ezért nincs helyük a társadalomban.

A világ legrövidebb háborúja 38 percig tartott A világ legrövidebb háborúját 1896. augusztus 27-én vívták, délelőtt 9.02 és 9.40 között. Ha ez úgy hangzik, mint egy csavaros Rejtő Jenő-krimi felütése, akkor nem is járunk olyan messze az igazságtól, hiszen a neves író mindig is szerette egzotikus helyszínekre helyezni a regényei cselekményét. Márpedig a világ legrövidebb háborúja kétségkívül egzotikus helyszínen zajlott.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.