A tudományos fantasztikum hozta meg a hírnevét, most a valóságban is küldetés indult az Europához

2024 / 10 / 15 / Bobák Zsófia
A tudományos fantasztikum hozta meg a hírnevét, most a valóságban is küldetés indult az Europához
Ne kíséreljétek meg itt a leszállást - szólt az Űrodisszeia figyelmeztetése a Jupiter jeges holdjával kapcsolatban. Egy NASA küldetés most éppen oda indul, hogy az élet feltételeit kutassa.

Október 14-én, magyar idő szerint 18 óra 06 perckor elindult a NASA Europa Clipper missziója, aminek során a Jupiter jeges holdját, az Europát térképezik fel, hogy kiderüljön, létezhetnek-e az élethez szükséges feltételek az égitesten. Az indítás után az irányítóközpont megkapta a jelet a Clippertől, ami ez alapján jó úton tart a messzi célpontjához. Az Europa Clipper a Jupiterhez és holdrendszeréhez viszont még sokára jut el, hiszen a Mars és a Föld mellett elvezető hintamanőverek miatt csak 2030-ra áprilisára érkezik meg a Földtől körülbelül 772 millió kilométerre lévő helyszínre.

A küldetés legizgalmasabb része, a tudományos kutatás csak ezután kezdődik - a szonda egy évig a Jupiter körül köröz folyamatosan módosítva pályáját, majd három éven át vizsgálja közelről az Europát, miközben 50 alkalommal repül el mellette. Az űreszköz nem száll le az égitestre, de a magasból is elegendő adatot gyűjt majd a holdról ahhoz, hogy kiderülhessen, mi rejlik a felszínt borító vastag jégréteg alatt. A kutatók elsősorban arra a kérdésre keresik a választ, hogy a jég valóban óceánnyi vizet takar-e és ez a környezet vajon megfelelő körülményeket teremt-e az élet kialakulásához. Bár Arthur C. Clark Űrodisszeiájában fejlett létformák élnek a jég alatt és később ki is jutnak onnan, de a valóságban csak a lehetséges élet feltételeinek meglétét kutatják a misszió során.

A 6000 kilogrammos, a nyitott napelemekkel együtt 30 méter szélességű Europa Clipper az eddigi legnagyobb űreszköz, amit a NASA valaha is épített egy bolygókutató küldetéshez és számos tudományos berendezéssel szerelték fel, hogy minél jobban belásson a jég alá, ami az elképzelések szerint 15 kilométer vastagságú is lehet, az alatta meghúzódó óceán pedig akár 60-150 kilométer mély. Ahogy a NASA 2022-ben írta, a küldetés nem kifejezetten egy élet után kutató misszió, hanem a hold lakhatóságát vizsgálja, de az eredmények annak megértésében is segíthetnek, hogy hogyan alakult ki az élet a Földön.

Az Europának a hírnevet a tudományos fantasztikum hozta meg, most pedig hosszú idő után a való életben is kutatások fókuszába kerül. A Clipper küldetése végeztével kamikaze akciót hajt végre, de nem az Europa közelében: a Ganümédészbe, a Jupiter egy másik nagy holdjába vezetik majd bele. Az Europán a konkrét élet utáni kutatás ezután indulhat majd el, a NASA ugyanis megbízást kapott a Kongresszustól, hogy készítsenek elő egy olyan missziót is, aminek során a jégre leszálló szonda az óceán alá is belát majd.

(Fotó: Kim Shiflett/NASA)

Mik ezek a furcsa jelek, amiket a NASA küld a Jupiter holdjához? Októberben indul egy szonda az Europához és a Voyagerek aranylemezéhez hasonló célú, bár annál jóval egyszerűbb lemezt szállít magával, amin az emberiség üzenetét hordozza.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Ez a berendezés segített igazolni 2018-ban, hogy űreszköz kilépett a csillagközi térbe.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.