Devin Carroll és Mark Yim, Pennsylvania Egyetemének GRASP laboratóriumából elmondták, hogy a munka még gyerekcipőben jár. Az ötletet az IEEE/RSJ Intelligens robotok és rendszerek címmel megrendezett nemzetközi konferenciáján mutatták be. A kutatók additív és szubtraktív gyártási eljárások alkalmazásával keresték a jégből történő robotok létrehozásának különféle módjait.
A cél egy olyan jégrobot prototípusának elkészítése volt, amely képes önmagát módosítani, újra legyártani, és megjavítani. A kutatók elemekkel és akkumulátorokkal kísérleteztek, és a fő szerkezeti elemek mind jégből készültek. A kezdeti tesztrobot, amelynek súlya 6,3 kiló volt, és amelyet kézzel készítettek, képes volt felfelé gördülni egy 2,5 fokos lejtőn, balra és jobbra kanyarodni, amint az a videóban is látható.
Az új robotokat nem csupán a világűrben lehet majd felhasználni, hanem például az Antarktiszon végzett kutatásokban is.
"Az első robot, amelyet terveztem, villamossággal működött, az ökológusok használhatták fel az erdők felmérésére. A robotok gyártásának egyik kihívása e téren nemcsak az, hogy a robotok drágák, de a természeti elemeknek való kitettség idővel tönkreteszi őket. Mark és én elkezdtük gondolkodni azon, hogy a robotokat a helyben fellelhető anyagokból építsük meg annak érdekében, hogy robusztusabbá tegyük a távoli vagy ellenséges környezetben működő robotrendszereket. Így az a másodlagos cél is teljesülhetne, hogy csökkentsük a rendszer költségeit."
"Végül a jégnél állapodtunk meg az így elnyerhető tervezési rugalmasság és a jeges, távoli környezetek iránti felfokozott érdeklődés miatt" - mondta el Devin Carroll, a pennsylvaniai Egyetem robotkutatója és a tanulmány vezető szerzője.
"A klímaváltozás miatt sokan érdeklődnek az Antarktisz és a jégtakarók iránt, míg a NASA és más űrkutatási csoportok a csillagok között kutatnak a jég és a víz után. Ezért a jég volt a leglogikusabb lépés, ha jégből robotot tudnánk építeni."
- tette hozzá Carroll, aki szerint: "Ha jégből robotot tudnánk építeni, akkor talán az segíthetne a jeges bolygók feltárásában és az adatgyűjtésben is."
(Forrás: IEEE Kép: )