A veganizmus nem feltétlen segít a Földnek – a limitált húsfogyasztás még az állatvilágnak is jobb lenne

2023 / 02 / 17 / Felkai Ádám
A veganizmus nem feltétlen segít a Földnek – a limitált húsfogyasztás még az állatvilágnak is jobb lenne
Az elterjedt növényalapú táplálkozási modellekben nincs semmi „fenntartható” – állítják a kutatók.

A vegán és a vegetáriánus táplálkozás nem csak etikai szempontból jobb az állati eredetű ételek fogyasztásánál, de még környezetvédelmi szempontból is hasznosabb – állítják többen. De mennyire igaz ez a két megállapítás? Ennek eredt a nyomába a University of Georgia kutatása.

Mint a kutatásból kiderül, egy javarészt növényekből álló étrend, amely helyi termelésű és humánus tartassál nevelt állati hússal egészül ki, valószínűleg a legetikusabb táplálkozási mód, amennyiben meg akarjuk menteni a környezetet, és fontosak nekünk az emberi jogok tiszteletben tartása. Mint azt Amy Trauger, a Franklin College of Arts and Sciences professzora és a mostani tanulmány szerzője mondja:

„A növényalapú modellben nincs semmi fenntartható. Ez az egész csak greenwashing (ez lényegében egyfajta reklámfogást jelent, amely lényege, hogy meggyőzzék a nyilvánosságot arról, hogy egy szervezet termékei, céljai és politikája környezetbarátak – a szerk.). Tényleg nem kell túl sokat vizsgálódni ahhoz, hogy kiderüljön mennyire problematikus ez a narratíva.”

A tanulmány megállapította, hogy az Egyesült Államokban a szójababtermékek többségét (például a tofut és a tempeh-et) nem helyben termesztik. Ezeket egészen a közelmúltig nagyrészt Indiából importálták, ahol a szójababtermelés hozzájárul az erdők kiterjedt irtásához és az élőhelyek elvesztéséhez. A szójababültetvények értékes földterületeket is elfoglalnak, amelyekkel egyébként az ország élelmezésbiztonságát lehetne erősíteni. Ehhez járul, hogy a szójababot nagyon messzire kell szállítani, ami jelentős szennyezéssel jár.

Hasonlóképpen, a pálmaolajat, amelyet gyakran a vaj vagy a disznózsír vegán helyettesítőjeként használnak, többnyire Indonéziából, Malajziából, Thaiföldről és Nigériából importálják. A helyi ökoszisztémákat az erdőirtás és a biológiai sokféleség csökkenése tette tönkre, mivel több millió hektár erdőt irtanak ki pálmaolaj-termelés céljából. Ezen felül a pálmaolajipart többször vádolták az emberi jogok durva megsértésével – nem ritka a gyermekmunka, a szexuális zaklatás és a nemi erőszak, valamint a veszélyes peszticideknek való kitettség megfelelő védőfelszerelés nélkül.

Mint Trauger mondja ennek kapcsán:

„Az emberek az állatállomány és a háziasított haszonállatok életét előtérbe helyezik a pálmaolajat vagy szóját termesztő emberek életével szemben. A vállalatok szeretik azt hirdetni az embereknek, hogy az ilyen étkezés megváltoztatja a világot, pedig nem.”

Ami a környezetvédelmet illeti, a tanulmány szerint nem önmagában a húsfogyasztással van baj, hanem azzal, ahogy a húsipar ma működik. Mint a kutató elmondja ennek kapcsán:

„Az állatállomány rendkívül fontos mind a mezőgazdaság fenntarthatósága, mind az éghajlatváltozás mérséklése szempontjából.”

Például egy sertés több mint 68 kg húst és 9 kg szalonnát tud termelni. A legelőn vagy erdőben nevelkedett, dióféléket, tejfelesleget és növényi hulladékot fogyasztó, helyi gazdaságokból származó sertés ráadásul hozzájárulhat a talaj, az erdők és az ökoszisztéma egészségéhez is. A kisméretű feldolgozóüzemekkel, amelyek kerülik a műanyagokat, és jól fizetett személyzetet alkalmaznak, rövid és átlátható ellátási láncot lehet felépíteni. Ehhez járul hozzá, hogy a disznó rengeteg kalóriát biztosít – egy családot akár hónapokig képes egy ilyen állat táplálni.

Trauger szerint amellett valóban lehet érvelni, hogy fogjuk vissza a húsfogyasztásunkat, de a fehérjeszükségletünket fedezhetjük kisebb mennyiségű állati eredetű termékkel, mint amilyen a tojás vagy a hús, miközben az avokádó, a kókusz, a kakaó és a kávé ugyan növényi eredetű termékek, de nem csak a környezetet rombolják, de az emberek megélhetését is tönkreteszik.

(Kép: Pixabay/carlitocanhadas)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.