A The Ocean Cleanup nonprofit szervezet, amely az óceánokat szennyező műanyag hulladékokkal foglalkozik, új megoldást kínál arra, hogy megakadályozzuk a műanyagok folyók útján történő óceánokba kerülését.
A megoldás egy napenergiával működő működő uszály, mely Interceptor (elfogó, begyűjtő) névre hallgat. A 24 méter hosszú hajó leginkább egy nagy lakóhajóra hasonlít, és egy ívelt úszó-gátat használ a folyóval sodródó lebegő hulladék begyűjtésére. A szemetet, melynek nagy része műanyag, a bárka „szájához” irányítják, amely önállóan és csendesen működik, onnan felkerül egy szállítószalagra, arról pedig a hulladéktárolóba potyog. Az Interceptor nem kevesebb, mint napi, akár 50 tonna hulladékot képes összegyűjteni.
Jelenleg a malajziai Klang-folyó ad otthont az Interceptorok egyikének, ahol csendesen gyűjtögeti a szemetet. A Klang folyó önmagában évente több mint 15 ezer tonna hulladékot szállít a tengerbe, így egyike a világ 50 legszennyezőbb folyójának. A malajziai uszály mellett egy másik szemétvadász Jakartában, a szomszédos Indonézia túlzsúfolt fővárosában állomásozik, míg két másik nemsokára már Vietnámban és a Dominikai Köztársaságban dolgozik.
A The Ocean Cleanup csapata tisztában van azzal, hogy a világtengerekbe kerülő műanyag hulladék 80 százaléka világszerte mindössze 1000 folyó felszínén lebeg a célja felé. Ez az oka annak, hogy a nonprofit szervezet azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy ezeken a vízi utakon mindenütt dolgozzon egy Interceptor szemétgyűjtő uszály.
(Forrás: OptimistDaily Képek: The Ocean Cleanup)