A világ legjobb ötletei #6 Napenergia-bárkák, mínusz napi 50 tonna műanyag szennyezés

2020 / 02 / 08 / Justin Viktor
A világ legjobb ötletei #6 Napenergia-bárkák, mínusz napi 50 tonna műanyag szennyezés
Noha a mai óceánokat szennyező műanyag hulladék eltávolítása kulcsfontosságú a tengeri ökoszisztémák védelme szempontjából, van valami, ami még ennél is fontosabb: megakadályozni, hogy további műanyag szemét jusson az óceánokba.

A The Ocean Cleanup nonprofit szervezet, amely az óceánokat szennyező műanyag hulladékokkal foglalkozik, új megoldást kínál arra, hogy megakadályozzuk a műanyagok folyók útján történő óceánokba kerülését.

A megoldás egy napenergiával működő működő uszály, mely Interceptor (elfogó, begyűjtő) névre hallgat. A 24 méter hosszú hajó leginkább egy nagy lakóhajóra hasonlít, és egy ívelt úszó-gátat használ a folyóval sodródó lebegő hulladék begyűjtésére. A szemetet, melynek nagy része műanyag, a bárka „szájához” irányítják, amely önállóan és csendesen működik, onnan felkerül egy szállítószalagra, arról pedig a hulladéktárolóba potyog. Az Interceptor nem kevesebb, mint napi, akár 50 tonna hulladékot képes összegyűjteni.

Jelenleg a malajziai Klang-folyó ad otthont az Interceptorok egyikének, ahol csendesen gyűjtögeti a szemetet. A Klang folyó önmagában évente több mint 15 ezer tonna hulladékot szállít a tengerbe, így egyike a világ 50 legszennyezőbb folyójának. A malajziai uszály mellett egy másik szemétvadász Jakartában, a szomszédos Indonézia túlzsúfolt fővárosában állomásozik, míg két másik nemsokára már Vietnámban és a Dominikai Köztársaságban dolgozik.

A The Ocean Cleanup csapata tisztában van azzal, hogy a világtengerekbe kerülő műanyag hulladék 80 százaléka világszerte mindössze 1000 folyó felszínén lebeg a célja felé. Ez az oka annak, hogy a nonprofit szervezet azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy ezeken a vízi utakon mindenütt dolgozzon egy Interceptor szemétgyűjtő uszály.

(Forrás: OptimistDaily Képek: The Ocean Cleanup)


 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.