A világ legjobb ötletei #6 Napenergia-bárkák, mínusz napi 50 tonna műanyag szennyezés

2020 / 02 / 08 / Justin Viktor
A világ legjobb ötletei #6 Napenergia-bárkák, mínusz napi 50 tonna műanyag szennyezés
Noha a mai óceánokat szennyező műanyag hulladék eltávolítása kulcsfontosságú a tengeri ökoszisztémák védelme szempontjából, van valami, ami még ennél is fontosabb: megakadályozni, hogy további műanyag szemét jusson az óceánokba.

A The Ocean Cleanup nonprofit szervezet, amely az óceánokat szennyező műanyag hulladékokkal foglalkozik, új megoldást kínál arra, hogy megakadályozzuk a műanyagok folyók útján történő óceánokba kerülését.

A megoldás egy napenergiával működő működő uszály, mely Interceptor (elfogó, begyűjtő) névre hallgat. A 24 méter hosszú hajó leginkább egy nagy lakóhajóra hasonlít, és egy ívelt úszó-gátat használ a folyóval sodródó lebegő hulladék begyűjtésére. A szemetet, melynek nagy része műanyag, a bárka „szájához” irányítják, amely önállóan és csendesen működik, onnan felkerül egy szállítószalagra, arról pedig a hulladéktárolóba potyog. Az Interceptor nem kevesebb, mint napi, akár 50 tonna hulladékot képes összegyűjteni.

Jelenleg a malajziai Klang-folyó ad otthont az Interceptorok egyikének, ahol csendesen gyűjtögeti a szemetet. A Klang folyó önmagában évente több mint 15 ezer tonna hulladékot szállít a tengerbe, így egyike a világ 50 legszennyezőbb folyójának. A malajziai uszály mellett egy másik szemétvadász Jakartában, a szomszédos Indonézia túlzsúfolt fővárosában állomásozik, míg két másik nemsokára már Vietnámban és a Dominikai Köztársaságban dolgozik.

A The Ocean Cleanup csapata tisztában van azzal, hogy a világtengerekbe kerülő műanyag hulladék 80 százaléka világszerte mindössze 1000 folyó felszínén lebeg a célja felé. Ez az oka annak, hogy a nonprofit szervezet azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy ezeken a vízi utakon mindenütt dolgozzon egy Interceptor szemétgyűjtő uszály.

(Forrás: OptimistDaily Képek: The Ocean Cleanup)


 


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.