A Connextyle nevet viselő rehabilitációs ruhadarabja az agyvérzésen átesett betegek izomaktivitás-változásának mérésére szolgál. A tervező a projekt ihletét egy ősi japán technikából, a Kincugiból merítette, amit a törött kerámiák porított arannyal, ezüsttel vagy platinával való javításának művészeteként jellemezhetünk. A Kincugi filozófiája ugyanakkor arról is szól, hogy a módszer a tárgy személyes történeteként kezeli a törést és a javítást, vagyis nem eltakarni akarja a helyét, hanem épp ellenkezőleg, kiemelni szépségét, méghozzá új formájában. Így gondolkodott Smarsch is.
A kutatónő az ősi módszer analógiájára az intelligens ruhanemű tervezésekor az úgynevezett TexPCB technológiát alkalmazta, amely alapján egy hőre lágyuló anyag ezüstszálakkal szőtt keverékét beépítette a textilbe, amelyek elektródaként stimulálják és mérik a kar izommozgásait.
Ez a multiszenzoros stimulációs rendszer képes újabb és újabb idegpályákat megtalálni, ingerelni, így fokozatosan ismét megtanítja a beteget testrészeinek tudatos használatára.
A rendszer ezt követően a ruházat külsejéhez csatlakoztatható modulba küldi az összegyűjtött adatokat, ami folyamatosan monitorozza, elemzi a mozgást. Minden egyes mozgássort – legyen az egy kardigán begombolása vagy egy egyszerű keverő mozdulat a konyhában – a technológiai információs rendszer hangokká és vizuális jelekké alakít. A mozgás mintázata lekövethető a hozzá fejlesztett alkalmazásban, amely viselőjének és terapeutájának egyaránt megmutatja, hogy pontosan hol, milyen izomcsoportok szorulnak fejlesztésre; a grafikonokba, diagramokba gyűjtött mérési eredményeken keresztül pedig az is látható, hol történt már jelentős fejlődés – írja a Wearable Technologies.
Hogy az intelligens felső mikor kerülhet piacra, arról egyelőre nincs információ, a Designboom cikkéből az mindenesetre kiderül, hogy tervezője a betegek és terapeutáik visszajelzései alapján folyamatosan tökéletesíti a prototípust, hogy az ne csupán hasznos segédeszközként funkcionáljon, de kényelmes, stílusos viselet is jelentsen. Jessica Smarsch szerint, az ősi japán technikához hasonlóan mindez egyben segíthet megjavítani a test működésében bekövetkezett zavart, és tudatosabban újjáépíteni egy hirtelen megváltozott életet.
Újabb Black Friday, újabb arcon csapás a bolygónak
A BMW készített egy elektromos meghajtású denevérruhát, amivel szabadon lehet repkedni
A technológia nyújthat megoldást az idegesítő ruhaméretekre
(Fotó: Jessicamarsch.com, Designindaba.com)