Akkumulátorrá alakíthatjuk a rengeteg hulladék orvosi maszkot

2022 / 02 / 03 / Felkai Ádám
Akkumulátorrá alakíthatjuk a rengeteg hulladék orvosi maszkot
A járvány egyik következménye, hogy az eldobott maszkok borzasztó környezeti terhelést jelentenek. Szerencsére ennek a speciális hulladéknak akad egy nem várt felhasználási területe.

A maszk mindennapjaink része lett, ami több szempontból sem épp szerencsés fordulat. Ezek közül kiemelkedik a környezetre mért terhelés, amit ezek a védelmi eszközök jelentenek. A kutatók szerint a koronavírus-járvány alatt az emberiség globálisan havonta több mint 130 milliárd maszkot kezdett el használni, amiből több száz tonna polimer hulladék keletkezik. A maszkok elégetéskor ráadásul mérgező gázokat bocsátanak ki, ezért ennek a hulladéknak az újrahasznosítása különösen sürgető. A probléma orvoslására több ötlet is akad: a használt maszkokat egyesek utak építéséhez használnák fel, de felmerült a használt maszkok különböző technológiákkal történő fertőtlenítése is.

Egy újabb módszer azonban talán minden eddiginél ígéretesebbnek ígérkezik: ez pedig a rendkívül energia-sűrű akkumulátorok gyártása. A módszer ráadásul nem csak környezetbarát, de lehetővé teszi olyan olcsó akkumulátorok gyártását, amelyek több szempontból is felülmúlják a nehezebb, fémbevonatú hagyományos akkumulátorokat, amelyek előállítása komolyabb gyártási költséget igényel. A csapat a módszer érdekében már több természetes hulladékanyagot is kipróbált: kókuszhéjat, gumiabroncsot vagy akár újságpapírt – a gond azonban az volt eddig, hogy ezeket nagy hőmérsékletű kemencékben kellett előkészíteni a felhasználásra. A maszkok esetén azonban épp ezt lehet megspórolni – ezeket ugyanis már kezelés nélkül is könnyen át lehet itatni grafénnal az egyedi felépítésük miatt.

Maga a folyamat így néz ki: a maszkok újrahasznosítása érdekében a csapat először ultrahanggal fertőtlenítette a maszkokat, majd grafénból készült tintába mártotta. A maszkokat ezután összepréselték és 140 °C-ra melegítették, hogy apró golyók keletkezzenek ebből a keverékből – ezek a golyók működnek az akkumulátor elektródáiként. Ezeket a golyócskákat egy szigetelőréteg választja el, amely szintén használt maszkokból készül. Az utolsó lépés, hogy az egészet elektrolitba áztatják, és szintén egészségügyi hulladékból újrahasznosítással készült héjakba csomagolják. A módszer tehát rendkívül környezetbarát: az egyedüli adalék az újrahasznosított anyagokon felül a grafén.

Mindez önmagában is elismerésre méltó, de az így kapott akkumulátor még rendkívül hatékony is: a kutatóknak sikerült 99,7 wattórát elérniük kilogrammonként – ez pedig a jelenleg leginkább elterjedt lítium-ion akkumulátorok energiasűrűségét közelíti, ami 100 és 265 wattóra per kiló között mozog. A kutatók azt is észrevették, hogy további nanorészecskék hozzáadásával az imént említett szám akár meg is duplázható, és elérhető a 208 wattóra kilogrammonként. A leghatékonyabb változatok pedig akár 10 órán keresztül voltak képesek akár 0,54 V feszültséget szolgáltatni. A következő lépés már nem csak az egyszerűbb elektronikai eszközökhöz használható elemek fejlesztése, hanem annak vizsgálata, hogy módszerrel miként lehet komolyabb – akár elektromos autókat is működtető akkumulátorokat gyártani.

(Kép: Flickr/Marco Verch Professional Photographer)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.