A klímaváltozás miatt az Egyesült Államok egyes területei már most szinte teljesen élhetetlenek, elég csak a nyugati parton élőkre gondolnunk, ahol a jelenlegi tűzvészekben eddig legalább huszonheten meghaltak, az oregoni Portland levegőjének minőségét pedig olyan veszélyesnek mérték múlt hét hétfőn, hogy a hatóságok Tweeteren figyelmeztettek, hogy senki se merészkedjen ki.
A ProPublica és a New York Times Magazin új, interaktív térképsorozata megmutatja az éghajlati viszonyok lehetséges változásainak alakulását az egész országra vetítve, és adott esetben lakhelyük elhagyására figyelmezteti az embereket. Az egyik legnagyobb kockázatot a rendkívüli hőség jelenti, különösen délen és délnyugaton. Előrejelzések szerint, ha a károsanyag-kibocsátás a jelenlegi ütemben folytatódik, a század közepére Arizona egyes részein a hőmérséklet az év felében meghaladhatja a 35 Celsius-fokot. Egyes területeken pedig
a szélsőséges hő és páratartalom együttes ingadozása átlépheti azt a kritikus küszöböt, ami felett már halálos lehet a kint tartózkodás.
Egy másik térkép megmutatja, hogy nagyjából mennyi épület süllyedhet el a tengerszint emelkedésével, míg egy harmadik a nagy tűzesetek növekvő kockázatát mutatja - bár azt nem jelzi, hogy emiatt mely területeken romlik jelentősen a levegőminőség - . A hőmérséklet, és az aszályos időszakok gyakoriságának emelkedésével sok államban az élelmiszertermesztés is nehezebb lesz: az egyik térkép ennek kapcsán megmutatja, hogyan csökken a terméshozam egyre nagyobb ütemben délen. Bizonyos államokat gazdaságilag is jobban súlyt a klímaváltozás, mivel az emelkedő hőmérséklet és egyéb változások megnehezítik a kinti munkát, növelik a víz- és villanyszámlákat és kihatnak a mezőgazdaságra. (A klímaváltozás gazdasági hatásait elemző 2017-es térkép hasonló értékeket mutatott.) Míg az amerikaiak egy része már most vándorlásra kényszerül a globális felmelegedés miatt, a térképek is azt mutatják, hogy
lakóhelyváltással sem lehet teljesen elkerülni a hatásokat.
Közép-nyugaton például megúszhatnak bizonyos problémákat, de rendkívüli hő- és páratartalom-emelkedést (plusz a jövőben valószínűleg árvizek és hevesebb viharok is sújtják majd a térséget) nem. Ugyanakkor a felvázolt eshetőségek egyike sem garantált tény, a ProPublica weboldalán elérhető interaktív térképek éppen ezért felvázolnak egy legrosszabb, és egy mérsékeltebb forgatókönyvet is.
(Fotó: ProPublica)